Forbesovské ohlédnutí: Tykač ve verzi 2014

Vám bude příští měsíc 50. Když bilancujete, převažují pozitiva, či negativa?

Bilance je určitě kladná. V posledních letech, kdy máme tři malé holčičky, tak to hodně hodnotím očima rodiny. Díky Czech Coalu nemusím už pracovat tak intenzivně a mohu se více věnovat rodině, což například u prvních dětí nešlo. Vybral jsem si investici do oboru, kde nemusím nutně stále být, tamní lidé jsou profíci a podpisem smlouvy z ČEZ jsme zajistili firmu na několik desetiletí dopředu. To mi dalo ohromnou svobodu.

Co je nejcennější na padesátiletém kontraktu Czech Coalu s ČEZ na dodávky uhlí do jejich elektrárny Počerady?

Jistota, že si na sebe někdo vezme povinnost novou elektrárnu, která bude schopna pálit uhlí z Vršan další desítky let. Doly jsou totiž s elektrárnou úzce spjaté a obtížně by se vozilo někam jinam. Elektrárna bude potřebovat zásadní modernizaci a buď ji uděláme my, nebo ČEZ, ale Počerady zůstanou. Proto jsme nechtěli pěti či sedmiletou smlouvu, která by toto neobsahovala.

ČTĚTE VÍCE:
Potvrzeno: ČEZ Tykačovi Počerady zatím neprodá
Analytici: Rozhodnutí ČEZ o Počeradech je správné

Pačes: S prodejem Tykačovi bych nespěchal

V roce 2016 bude první výhybka ve vaší smlouvě, kdy byste mohli elektrárnu převzít, pokud ČEZ bude chtít. Odhadujete, že k tomu dojde?

Vyjděte z toho, že v době, kdy jsme smlouvu uzavírali, stála elektřina asi 47 eur. Dnes je megawatthodina na burze za 35 eur. ČEZ má tedy nějaké pevně dané náklady na nákup uhlí vyplývající z naší smlouvy a mezitím šla elektřina dolů. Samozřejmě za rok může být elektřina zase nahoře a mně nepřísluší, abych rozhodování ČEZ nějak dopředu komentoval.

Chápeme tedy správně, že si už připravujete balík peněz?

Pokud vím, že taková možnost může nastat, tak s tím samozřejmě musím dopředu počítat. Komunikujeme s bankami, ale není to nic aktuálního. Ať bude vlastníkem kdokoli, čeká ho investice do prakticky nové elektrárny v řádu několika desítek miliard korun kvůli novým evropským pravidlům na emise. Tyto peníze nebudou muset být vynaloženy jednorázově, ale přesto to bude velká porce. Ono je vlastně trochu jedno , jestli elektrárnu budeme mít my, nebo ČEZ. Pokud ji nekoupíme, máme padesátiletou smlouvu na dodávky, pokud ji koupíme, možná budeme více vydělávat, ale zároveň budeme muset mohutně investovat a budeme více ovlivněni výkyvy trhu s elektřinou.

Foto: Forbes, Facebook

Foto: Forbes, Facebook

Vyjednáváte s ČEZ o dalších partnerstvích? Mluví se o pronájmu jejich elektrárny Mělník.

Těžební kapacita vršanského dolu je o něco vyšší, než na kolik dnes běží. Naproti tomu potřeba uhlí elektráren ČEZ je vyšší, než má zajištěno. Hledáme tedy způsob, jak by mohly obě strany profitovat. Vůbec to nemusí být Mělník. Může to být další kontrakt na uhlí, může to být prodej další elektrárny, může to být smlouva o dodávkách uhlí výměnou za elektřinu.

Pod naší správou žádné fondy nedopadly špatně.

Na co hrdý nejste?

Asi nejnešťastnější jsem z toho, když jsme na konci devadesátých let po pádu Agrobanky všichni prodávali (společníci a investoři blízcí Motoinvestu, pozn. red.) pod tlakem svá aktiva a nezabývali se tím, kde skončí.

Také vaše devadesátá léta lze shrnout ve zkratce: tři zkrachovalé banky a fondy, které nedopadly dobře. Co říkáte na takovou bilanci?

Vezměme si jednu věc po druhé. Pod naší správou žádné fondy nedopadly špatně. Že jsme některá aktiva někdy prodávali někomu, komu jsme neměli, z toho radost nemám. Ale bylo to v situaci, kdy jsme se ani nezabývali tím, komu to prodáváme. Navíc to vše lze hodnotit jen zpětně. Něco ted‘ třeba vypadá jako jasná chyba, také už bych se dnes při svých zkušenostech a věku do nějakých obchodů nepouštěl, ale to můžete říct až při pohledu do zpětného zrcátka.

Drobní akcionáři, plačte! Ani na tom byste nic neměnil?

Ne. To byla přeci reklamní kampaň, v níž jsme říkali lidem: pokud nic neuděláte se svými akciemi, spláčete nad výdělkem. Ti, kteří nám akcie prodali, dostali zaplacenou aktuální burzovní cenu. Ti, kteří neprodali, tak obvykle už později zdaleka tolik nedostali, protože se časem konsolidovaly podíly v obchodovaných firmách u majoritních vlastníků a trh následně o polovinu spadnul.