Fotoknihu věnoval důlním mašinám

Radim Šnábl_compressed

Radim Šnábl si udělal radost fotoknihou o šachetních elektrických lokomotivách. Foto: Czech Coal

Lokomotivy 27E pod vlajkou Coal Services pojmenoval Radim Šnábl svou fotoknihu. Obsahuje více než šest desítek snímků elektrických důlních lokomotiv, které autor nafotil od roku 2012.

K fotografování důlních lokomotiv se Radim Šnábl, který pochází z Prahy, dostal náhodou vlastně díky Uhelnému safari. „K mašinám mám celoživotní vztah, protože jsem léta pracoval v ČKD, kde jsem dělal rozvaděče do lokomotiv. A podobnou práci vlastně dělám dodnes, jen teď už pro městskou hromadnou dopravu, pro tramvaje a trolejbusy,“ řekl Radim Šnábl.

Čtěte také:
Těžaři a andělé nadělovali dětem
Házenkářky musely na šachtu

Fotografovat je začal společně s bratrem už na konci šedesátých let a dodnes ho tahle záliba neopustila. Jen z kolejí státních drah přesedlal na jihočeskou úzkokolejku a nejnověji na šachetní kolejovou dopravu. „Elektriky 27E jsou jedinečné a já je mám nejraději. Dnes už jsou k vidění jen na Mostecku a Sokolovsku. Měl jsem štěstí a díky vstřícnosti lidí z Coal Services i možnost si je vyfotografovat,“ poznamenal Šnábl.

V září 2012 začal na šachtě pořizovat první snímky. Od té doby už zachytil stovky, možná tisíce záběrů. Ale nejde jen o to „cvaknout“ lokomotivu, na správný snímek si člověk musí počkat. „Někdy pěknou fotograii pořídíte jen tehdy, když si sednete u trati a čekáte na správný okamžik. A to může trvat hodiny. Ale mě nevadí, vzít si dovolenou a vyrazit na fotograický lov,“ připomíná fotograf. Přesto má svou sbírku jen pro vlastní radost. A ze stejných pohnutek vznikla i fotokniha.

První fotoknihu, kde jsem namíchal snímky dieselových i elektrických lokomotiv, jsem ale vyrobil k narozeninám Pavla Kroba, vedoucího dopravy Coal Services. Právě díky jeho pomoci a pochopení jsem měl možnost pořídit spoustu krásných záběrů,“ vzpomíná Radim Šnábl. Druhá fotokniha s elektrickými lokomotivami 27E těší hlavně autora. „Fotograie archivuji jen v počítači, takže mě samotného mile překvapilo, jak pěkné barvy mají lokomotivy vytištěné na papíře. Teď bych se postupně mohl vrhnout na dieselové lokomotivy, a když bude dostatek materiálu, třeba se mi podaří podobně zmapovat i další irmy, kde mají také zajímavé stroje,“ doplnil Radim Šnábl.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Chrání banky klima nebo své zisky?
Strojaři se předháněli v dodávkách pro doly