Doba čtení:1 m, 40 s
Uhelné elektrárny můžou ve Francii fungovat jen asi 700 hodin ročně, což odpovídá zhruba jednomu měsíci. Očekává se, že celá jejich kapacita bude využita už v lednu. Už v únoru pak můžou chybět. Foto: wikipedia.org

Pokud se v lednu ve Francii prudce ochladí, hrozí tam výpadky elektřiny. Kvůli údržbě totiž stojí nezvykle mnoho jaderných reaktorů. Na riziko ve čtvrtek poukázal tamní provozovatel rozvodné sítě, společnost Réseau de Transport d’Électricité (RTE).

Pokud bude málo foukat vítr anebo se prudce ochladí, RTE bude patrně nucena aktivovat smlouvy, které jí umožňují krátkodobě omezit dodávky elektřiny některým velkým výrobcům, nebo i snížit napětí v síti. Provozovatel rozvodné sítě to uvedl ve svém aktualizovaném odhadu na leden. V krajním případě může dodávky elektřiny přerušit až na dvě hodiny, napsal server Seznam Zprávy.

Je to další důkaz, že energetická krize v Evropě zdaleka není na ústupu. Rostoucí ceny plynu a elektřiny už přinutily některé výrobce na celém kontinentě omezit výrobu. Vlády na krizi reagovaly snižováním daní a dotacemi, které jsou určeny hlavně pro spotřebitele.

Blackout přijde. Otázkou je pouze kdy

Francie patří mezi tradiční vývozce elektřiny, ale kvůli výpadkům v produkci musela v listopadu i několika prosincových dnech proud dovážet, jak píše agentura Reuters. Před Vánoci se dokonce dostala na hranu svých kapacit pro import elektřiny. Do poloviny ledna by se ale většina dočasně vyřazených reaktorů měla vrátit do provozu.

Pomůže utlumované uhlí

Zajištění dodávek elektřiny do domácností je politicky citlivým tématem. Jakýkoli výpadek by byl pro prezidenta Emmanuela Macrona ranou před dubnovými prezidentskými volbami. Jeho vláda loni uzavřela dva nejstarší francouzské jaderné reaktory a kvůli snižování emisí uhlíku ukončuje činnost většiny zbývajících uhelných elektráren v zemi.

Uhelné elektrárny můžou dál fungovat, ale každá z nich jenom asi 700 hodin ročně, což odpovídá zhruba jednomu měsíci. RTE očekává, že kvůli výpadkům jaderných elektráren využijí v lednu ty uhelné téměř veškeré kapacity. V případě ochlazení v únoru by proto mohly chybět.

Španělé se bojí blackoutu