Francouzská spojka na české uhlí

Doba čtení:1 m, 36 s

Uhelné safari, u velkorypadla RK 5000. Foto: Severní energetická

Ve Francii si všimli těžby hnědého uhlí v severních Čechách. Televize France24 upozornila na projekt Uhelné safari těžebních firem Vršanské uhelné a Severní energetické. „České uhelné safari nabízí rypadla místo žiraf,“ zní titulek na webu televize, která láká na Mostecko. Těžaři tam organizují exkurze do hnědouhelných lomů.

„Jedná se o safari s nečekaným zvratem,“ píše se v článku. Návštěvníky totiž místo divoké svěží přírody a zvířat, čekají rypadla, stroje a ochranné helmy. „Stojíme na okraji dolu, který byl otevřen v roce 1901,“ říká průvodce a bývalý horník Josef Gerthner návštěvníkům, kteří si v parném letním dni fotí důlní monstra.

France24 uvádí, že během projížďky mohou návštěvníci vidět až 50 metrů vysoká rypadla, která vytěží 60 tun uhlí za minutu. Právě tyto velkostroje jsou největším lákadlem. V rámci exkurze zájemci navštíví také rekultivovaná území – golfové hřiště, hipodrom nebo jezero Most, které vzniklo zaplavením povrchového dolu Ležáky. Při prohlídce je šance spatřit také zvířata. V dole totiž žije na 150 muflonů a narazit je možné i na lišky nebo divoká prasata.

Čtěte také: Offroadsafari ukáže krajinu kontrastů

„Je fantastické, že jsme se mohli dostat tak blízko,“ řekl programátor z Prahy Přemysl Malý, když stál pod rypadlem, které je dlouhé 160 metrů, vysoké 52 metrů a vážící 4300 tun. Francouzi rovněž krátce nastiňují problematiku prolomení či zachování těžebních limitů a zmiňují také stěhování kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě.

V předchozích ročnících si lomy prohlédlo 16.500 návštěvníků z ČR i zahraničí, do lomů zavítali také návštěvníci z Austrálie, USA, Ekvádoru, Mongolska, Finska nebo Dánska. „Za letošní rok už se blížíme k dvěma tisícům. Návštěvnost v jedné sezóně se pohybuje kolem 3000 lidí,“ řekla serveru iUHLI.cz průvodkyně a koordinátorka projektu Růžena Martínková.

Mohlo by vás zajímat:
V lomu našli pravěký strom starý 20 milionů let
Léčivé koule už patří minulosti

Odkrylo rýpadlo UFO?