Goliáš, který se ovládá jednou rukou

CAT 988K dokáže pracovat s nejrůznějšími horninami. Foto: cat.com

V kamenolomu Mokrá u Brna už několik měsíců pilně pracuje jeden z největších čelních kolových nakladačů v České republice – Cat 988K. Společnosti Českomoravský cement jej dodala firma Zeppelin CZ, výhradní prodejce těchto strojů do České republiky. Nakladač v lomu zajišťuje nakládku rozvalu na pevné dampry, napsal server Lomy a těžba.

Nakladač Cat 988K s provozní hmotností 51 tun a motorem o výkonu 432 kW vyniká nízkými provozními náklady na motohodinu, dlouhou životností a jak už je u Caterpillar zvykem, také precizním zpracováním každého detailu.

Čtěte také:
„Big Muskie“ – největší chodící bagr
Na dně lomu plaval sací bagr

Stroj je vybaven moderními elektronickými systémy, které zabraňují přetěžování komponent (například hydrauliky) a dohlíží na maximální efektivitu při práci. Posádka stroje si může užívat komfortní a dobře odhlučněné kabiny. S hladinou vnitřního hluku 71 decibelů patří k nejtišším nakladačům ve své třídě, a integrované joystickové ovládání, které výrazně usnadňuje manipulaci se strojem, řidiči stačí k ovládání jedna ruka. V lomu Mokrá doplnil nakladač Cat 988K stávající flotilu výrobce Caterpillar, skládající se z pevného dampru Cat 775B a nakladačů Cat 990, 950H a 990H.

První nakladače Cat 988 sjely z výrobní linky již v roce 1963 a velmi záhy se staly bestsellerem v oblasti těžebních provozů. Současná série, označená písmenem „K“, patří také dnes k nejvyhledávanějším pomocníkům při těžbě hornin. Zkušenosti majitelů hovoří především o nízkých nákladech na přepravenou tunu a snadné údržbě těchto strojů.

Srdcem nakladače je elektronicky řízený motor Cat C18 ACERT se zdvihovým objemem 18,1 l. Spolehlivá účinnost motoru je zajišťována pomocí mechanicky ovládané elektronické řídicí jednotky (MEUI), která optimalizuje kontrolu časování vstřikování a vstřikovací tlaky. Výkonového maxima je dosahováno již při 1 500 ot/min. Práce v režimu nízkých otáček zvyšuje životnost pohonné jednotky a příznivě se projevuje také ve spotřebě paliva. Pro skutečně produktivní práci v těžkých podmínkách kamenolomů je nakladač 988K vybaven novou planetovou převodovkou, která umožňuje plynulé přeřazení při plném zatížení, a pokročilými systémy ICTC a RCS pro modulaci tažné síly na obvodu kol. Díky těmto technologiím se konstruktérům podařilo eliminovat prokluzy kol, čímž se snižuje opotřebení pneumatik nakladače.

Z hlediska produktivity stroje je klíčovým faktorem hydraulický systém. Hydraulika nakladače Cat 988K pracuje se systémem PFC („Positive Flow Control“), který synchronizuje práci hydraulického čerpadla a ventilů, čímž se podstatně zvyšuje účinnost celého systému a zlepšuje se také odezva hydrauliky při práci s lopatou.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu