Doba čtení:1 m, 45 s
Ilustrační foto wikipedia.com autor: Coolcaesar
Ilustrační foto wikipedia.com, autor: Coolcaesar

Velké americké IT společnosti využívají pro svá datová centra elektřinu vyrobenou z uhlí daleko více, než přiznávají. Podle analytické firmy Lux Research používají při zjišťování, z jakých zdrojů elektřina pochází, zastaralou metodiku.

Firmy údajně vypočítávají emise při nákupu elektřiny ze sítě na základě starých dat z databáze eGRID. Podle analytiků ale tato databáze neposkytuje dostatek informací. Americkou distribuční soustavu pro elektřinu totiž rozděluje do 24 rozsáhlých oblastí, přičemž data byla aktualizována naposledy v roce 2012. Využití uhlí je tak prý nejméně o třetinu vyšší, uvedl server E15.cz.

Čtěte také:
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme

Například jsme zjistili, že Google podceňuje uhlí jako zdroj energie ve čtyřech ze sedmi datových center, a to zejména v Jižní Karolíně,“ uvedla Ory Ziková, analytička Lux Research. Obdobná situace je také u Amazonu, který by měl v 23 datových centrech využívat elektřinu z uhlí až ze 43 procent.

Informace ukazují, jak důležitou roli, navzdory mimořádně složité situaci v sektoru, uhlí v americké energetice stále hraje. Uhlí v současnosti pokrývá zhruba 40 procent energetického mixu, v roce 2040 by se mělo podílet na energetické produkci 34 procenty.

Jeho spotřeba i ceny ale v USA v posledních letech klesají, protože nerost nedokáže konkurovat levnému zemnímu plynu z břidlicových ložisek a slábne rovněž poptávka ze zahraničí. V loňském roce se objem těžby snížil o deset procent na zhruba 900 milionů tun. Podle vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) šlo o nejnižší objem produkce od roku 1986. Nízké ceny uhlí vedou k bankrotům a propouštění u řady těžařských firem. Těžaři již při současných cenách nejsou schopni pokrývat ani náklady na provoz dolů. Útlum produkce uhlí dostává do potíží i celé státy, kde se těží.

Uhlí navíc čelí silnému tlaku Obamovy administrativy. Protiuhelná politika vyvolává napětí, a prezident již dokonce čelí několika žalobám. Podle těžařů chce Obama uhelný průmysl, který zaměstnává a živí statisíce lidí, zlikvidovat.

Mohlo by vás zajímat:
Sliby, byty a letadla Zdeňka Bakaly
Zelená energie? Ďáblova alternativa
V Severní Karolíně mají ze solárů hrůzu