Handlíř Mládek: neblokujte jádro, zaříznu uhlí z ČSA

Ministr průmyslu Jan Mládek. Foto: MPO

Pokud ekologičtí aktivisté přislíbí, že nebudou blokovat dostavbu jaderné elektrárny Dukovany a přípravu výstavby trvalého úložiště jaderného odpadu, pak ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) navrhne, aby se uhlí pod Horním Jiřetínem netěžilo nikdy. S touto šokující nabídkou dnes přišel ministr po setkání se zástupci ekologických sdružení, kteří protestují proti prolomení limitů. Aktivisté na Mládkův handl přistoupit odmítli.

„Snažil jsem se (ekologům) vysvětlit, že vláda musí zvažovat více rozměrů celého problému. Nejenom snahu o bezuhlíkovou energetiku, ale také otázky ceny tepla pro 1,6 milionu spoluobčanů, kteří bydlí v panelácích, otázku zaměstnanosti v Ústeckém kraji,“ dodal ministr, který potvrdil, že ekologové dál trvají na zachování limitů.

Zástupci ekologických nevládních organizací dnes Mládkovi přinesli smuteční věnec. Dvacítka smutečně oblečených účastníků happeningu se symbolicky rozloučila s politickou zodpovědností vlády, která uvažuje o těžbě uhlí v době, kdy svět připravuje novou dohodu o ochraně klimatu. Smuteční slavnost uspořádaly nevládní organizace Centrum pro dopravu a energetiku, Greenpeace a Hnutí DUHA. Tvrdí, že prolomení limitů nepomůže zaměstnanosti a prosperitě v Ústeckém kraji, naopak přinese další znečištění vzduchu a přeruší slibný vývoj regionu.

Čtěte také: Tajemná vládní studie o limitech chlácholí horníky

Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje ještě letos prolomit limity na dole Bílina, kde těží Severočeské doly. Mládek to odůvodňuje potřebami českého teplárenství. Uhlí z lomu ČSA, kde těží Severní energetická, nebude podle dřívějších vyjádření Mládka potřeba, pokud bude pokračovat rozvoj jaderné energetiky. Otázku prolomení na dole ČSA proto ministerstvo navrhuje znovu otevřít až v roce 2020.

Reakce na podivnou nabídku ministra Mládka sháníme.

Mohlo by vás zajímat:
Aktivisté přinesli Mládkovi pohřební věnec
Rozhodnutí o limitech se odkládá