Doba čtení:1 m, 39 s
Miroslav Novák hejtman Moravskoslezského kraje
Miroslav Novák hejtman Moravskoslezského kraje

Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) opětovně žádá dopisem ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) o zvýšení dotace na ekologické kotle. Reaguje tak na zamítavé stanovisko ministerstva k žádosti kraje o navýšení prostředků o čtvrt miliardy korun už v první výzvě.

V regionu s nejhorším ovzduším v ČR je o dotace na výměnu neekologických kotlů velký zájem. Pro první výzvu měl kraj připravenu necelou půl miliardu korun, kterou ale žadatelé vyčerpali během několika dnů. Pracovníci kraje aktuálně evidují více než 4400 žádostí, což odpovídá zhruba 581 milionům korun.

Čtěte také:
Středočeši ještě mají šanci na nové kotle
Na Plzeňsku již vyčerpali kotlíkové dotace

Na základě negativní odpovědi ministra Brabce, který nám oficiálně sděluje, že je nejprve nutno vyhodnotit stávající první výzvu s Evropskou komisí, jsme analyzovali všechny dokumenty,“ uvedl Novák.

Kraj se na základě této analýzy naopak domnívá, že zvýšení dotace nic nebrání. Podle hejtmana z dostupných informací totiž vyplývá, že v případě, že peníze v rámci výzvy budou chybět a poptávka bude vysoká, je navýšení možné. „Ptám se, kde je ta chyba, jestli to náhodou není tím, že se někomu nechce, že Evropskou unii a Evropskou komisi, jak často slýcháváme, viníme za všechno, ale přitom mnohdy je to česká malost,“ podotkl hejtman, který stále věří, že se s ministerstvem na zvýšení přidělené částky v první výzvě, která byla vyhlášena až do 29. dubna, dohodne. Pokud ministerstvo a kraj nenajdou shodu, budou lidé asi muset počkat na vyhlášení další výzvy.

Dvouletý průzkum Zdravotního ústavu v Ostravě nedávno ukázal, že ovzduší v Moravskoslezském kraji nejvíce znečišťují doprava, prach přinášený větrem z Polska a právě lokální topeniště.

Pro celou Českou republiku je do roku 2020 na výměnu starých kotlů k dispozici devět miliard korun. Do kraje by mělo z této částky mířit zhruba 1,5 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:
Litvínov je proti vyvlastňování kvůli těžbě uhlí
Babiš nechce platit horníkům dřívější důchody
TOP 10 největších těžebních bestií