
Zástupci vedení Moravskoslezského kraje odeslali dopis premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, v němž žádají vládu o urychlené řešení současné situace v OKD. Obávají se eskalace již tak napjaté situace.
„Na vládu se obracíme s výzvou, aby se urgentně zabývala řešením problému, na který už dva roky poukazujeme. Chceme zabránit dalšímu vyhrocení už tak napjaté situace v našem regionu, která eskalovala hrozbou živelného propouštění zaměstnanců OKD, a trváme na postupném útlumu těžby. Vzhledem k tomu, že krajské orgány nedisponují potřebnými pravomocemi a kompetencemi, žádáme, aby se intenzita konání vlády výrazně zvýšila v zájmu zachování stability a prosperity Moravskoslezského kraje,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák (ČSSD).
Čtěte také:
OKD chce propustit pět tisíc lidí
OKD si musí pomoci hlavně sama
V dopise vedení kraje mimo jiné požaduje, aby byly v maximální míře zohledněny nástroje aktivní politiky zaměstnanosti, investiční pobídky, dotační programy a prostředky Evropského sociálního fondu, aby zaměstnanci společnosti OKD končili pracovní poměr průběžně a z vlastní vůle a aby se řešení týkala také zaměstnanců dodavatelských firem. Hlavní důraz by měl být orientován na budoucnost rodin těch, kteří současnou situaci nezpůsobili, a přitom se stali rukojmími chybných rozhodnutí, na které nemohli mít žádný vliv.
OKD, která má zhruba 11 tisíc zaměstnanců a další 3 tisíce lidí zaměstnávají dodavatelské firmy, se nachází v existenčních problémech. Ředitel firmy Dale Ekmark nedávno uvedl, že firma do tří let uzavře doly Paskov, Lazy a Darkov a propustí polovinu zaměstnanců. Představitelé Moravskoslezského kraje trvají na tom, že útlum dolů by měl být postupný. V návrhu, který vypracovaly Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje, kancelář vládního zmocněnce Jiřího Ciencialy a krajská hospodářská komora, doporučila krajská tripartita, aby se v OKD těžilo co nejdéle, i za cenu toho, že stát ponese určité výdaje.
Společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v České republice. Je dceřinou firmou společnosti New World Resources (NWR), která po nedávném dokončení finanční restrukturalizace patří z 50,5 procenta skupině CERCL Mining. V této skupině (dříve BXR Mining) má poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala.
Mohlo by vás zajímat:
Obama zasadil uhlí další ránu
Dvojí tvář ekologa Obamy
Německý vicekancléř varuje před opuštěním uhlí