Doba čtení:1 m, 0 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Nejen černé uhlí a koks poptávají obyvatelé rodinných domků, kteří se připravují na blížící se zimní sezonu. V posledních letech v uhelných skladech na severu Moravy přibývá zákazníků, kteří nakupují hnědé uhlí. Napsal Frýdecko-místecký a třinecký deník.

„Lidé nakupují černé uhlí, hnědé uhlí i koks. Ceny se zvýšily proti loňsku minimálně. Problémem ale začíná být to, že producenti hnědého uhlí z Bíliny a Mostu už v určitých obdobích přestávají stačit pokrývat poptávku. V případě hnědého uhlí „ořech 2“, které se používá jako palivo do automatických kotlů, se proti loňsku prodej zvýšil zhruba o deset procent,“ uvedl manažer ostravských uhelných skladů Kalman Trade.

Čtěte také: Sochor: Uhlí je jistota, plyn drahé riziko

Větší poptávku po hnědém uhlí vyvolaly kotlíkové dotace, které lidé v regionu využili a pořídili si nové automatické kotle na pevná paliva. Pro řadu nových automatických kotlů na pevná paliva je pak většinou nejvhodnějším palivem hnědé uhlí zrnitosti „ořech 2“. To je navíc výrazně lacinější než černé, které je ale zase výhřevnější.

Na hrozící nedostatek tříděného uhlí upozornila studie poradenské firmy Vupek Economy.

Mohlo by vás zajímat:
Studie doporučuje prolomit limity
Paukner chválí i kritizuje ministerskou studii