Příbramské muzeum hornictví slaví 130 let

Hornické muzeum Příbram. Foto: wikipedia.com
Hornické muzeum Příbram letos slaví kulaté narozeniny. Své návštěvníky vítá už neuvěřitelných 130 let. Hlavní oslavy se uskuteční od 10. do 12. června, kdy se do Příbrami sjedou zástupci hornických měst a spolků z celé Evropy.
„V sobotu 11. června půjde ve tři odpoledne průvod hornických delegací s prapory, v historických uniformách a s kapelami z náměstí J. A. Alise k dolu Anna, kde otevřeme nové kulturně-vzdělávací centrum. Bude určené hlavně nejmenším návštěvníkům muzea. Budou se tu konat různé workshopy, dílny, přednášky, předváděcí akce připomínající hornickou minulost, řemesla spojená s Příbramskem,“ představil na serveru iDnes.cz zlatý hřeb oslav ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl.
Čtěte také:
Muzeum ukáže 20 milionů let starý kmen
Opuštěné hornické město láká turisty
Největší hrouda stříbra, nejhlubší důlní šachty, nejstarší parostroj, největší podzemní vodní kolo, to všechno jsou exponáty, které můžete v příbramském muzeu spatřit. Muzeum založil 12. prosince 1886 řídící učitel, velký příbramský patriot, vlastivědný badatel, spisovatel a muzejník Ladislav Malý. „Tehdy tu souběžně existovalo ještě v rámci Horního závodu na stříbro a olovo v Březových Horách také podnikové muzeum a soustřeďovalo se na dokumentaci historie hornictví,“ vysvětlil Velfl. Zásadní zlom nastal v roce 1978, kdy skončila těžba v březohorském revíru a odborníci prosadili zachování zdejších technicky unikátních staveb, historického podzemí i zařízení. V roce 1978 mohli návštěvníci poprvé zavítat do areálu Ševčinského dolu a postupně přibývaly další objekty. V lednu 2003 přešlo muzeum pod Středočeský kraj.
Od roku 2007 Hornické muzeum Příbram každoročně navštíví více než sto tisíc lidí, loni sem zavítalo 127 tisíc návštěvníků. Tím se řadí na 15. místo v žebříčku nejnavštěvovanějších muzeí v republice.
V současné době se příbramské hornické muzeum může pochlubit více než 60 stálými expozicemi. Za pozornost stojí hlavně věž Ševčinského dolu, který je unikátní svou architekturou a díky své kráse se dostal v roce 2007 na minci v nominální hodnotě 2 500 korun. Ke zdejším unikátům patří i jedenáctikilogramový vzorek stříbra, který je největším ve sbírkách českých muzeí. Areál sousedního dolu Vojtěch se zapsal do světových dějin hornictví. Ve zdejší důlní jámě dosáhli v roce 1875 kilometrové hloubky, poprvé na světě. „Další lahůdkou je parní těžní stroj, který je nejstarším na území republiky a pracoval až do konce těžby v roce 1978,“ řekl Velfl. V dole Anna se lidé zase vláčkem svezou k nasvícené jámě Prokop, která má hloubku 1,6 kilometru. Je třetí nejhlubší v republice a příbramské muzeum je jediné v Evropě, které umožňuje turistům do takové hloubky nahlédnout. V dole Drkolnov se zase v podzemí dochovalo vodní kolo, které je velké jako třípatrový dům a je jediné dochované v republice.
Mohlo by vás zajímat:
Bývalý důl se proměnil v muzeum a zábavní park
Z lomu je třetí největší jezero v ČR
Uhelné mýdlo pění bíle
Související články