Doba čtení:1 m, 21 s
Podle Odborového svaz pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu je postup nemocnice v rozporu se zákonem. Foto: KHN

Karvinská hornická nemocnice (KHN) vybírá za vydání posudku o neuznání nemoci z povolání částku 2 tisíce korun. Podle hornických odborů je tento postup v rozporu se zákonem.

Pokud žadatel tuto částku nezaplatí, KHN mu posudek nevydá. Podle Odborového svaz pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu (OSPHGN) je takový postup je v rozporu se současnou právní úpravou. Odboráři se proto obrátili na Ministerstvo zdravotnictví ČR.

Čtěte také:
Unikátní výlet po hornických vlečkách
Karviná půjčí na kotlíky všem

Z dopisu, který ministerstvo zaslalo Krajskému úřadu Moravskoslezského kraje, vyplývá, že Krajský úřad MSK věc prošetřil a postup KHN „posvětil“. Ministerstvo se však s jeho názorem neztotožnilo. V dopise poskytlo podrobný právní výklad, z něhož vyplývá, že vybírání poplatku za vydání posudku o neuznání nemoci z povolání a podmiňování jeho vydání zaplacením takového poplatku je v rozporu se zákonem a požádalo Krajský úřad MSK o zjednání nápravy.

Vydání lékařského posudku, bez ohledu na jeho závěr, tedy i posudku o neuznání nemoci z povolání, je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Po posuzované osobě či žadateli tedy nelze vyžadovat platbu za to, že poskytovatel splní svou zákonnou povinnost vydat jí posudek,“ stojí v rozkladu Ministerstva zdravotnictví.

Těm, kteří již KHN poplatek za vydání negativního posudku zaplatili, doporučuje OSPHGN, aby se na nemocnici obrátili se žádostí o jeho vrácení s odvoláním se na výše uvedené stanovisko Ministerstva zdravotnictví.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se baví bagry po práci
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje