
Pořád jsme se snažili udělat něco pro jistotu naší práce, proto jsme přijeli do Ústí nad Labem demonstrovat. Vidíme ale, že vláda o náš problém nemá zájem. Serveru iUHLI.cz to řekl řidič velkostroje Severní energetické Jiří Krul, který se narodil v Horním Jiřetíně. Je mu 34 let a se svojí rodinou žije v Mostě.
Jak vidíte budoucnost horníků Severní energetické v případě ukončení těžby na lomu ČSA?
Je to špatné. Lidé přijdou o práci. Můžou přijít o bydlení, můžou přijít o cokoliv.
V Mostě je stále nejvyšší nezaměstnanost v celé ČR. Může dnešní rozhodnutí situaci ještě zhoršit?
Mám s Úřadem práce své zkušenosti, ještě než jsem se dostal na Armádu. Pracoval jsem také jako zámečník. Na šachtě jsem od roku 2006. Momentálně pracuji jako řidič velkostroje. Když se ohlédnu patnáct, dvacet let zpátky, tak v mé rodině i řada blízkých, všichni pracovali přímo na šachtě nebo na pozici, která s tím souvisela. Dnes polovina z nich pracuje po fabrikách. Někteří jsou bez práce, protože ve věku 50 nebo 55 let už těžko seženete nějakou slušnou práci.
Takže různým nápadům řešení nezaměstnanosti v regionu, jako jsou třeba průmyslové zóny nebo různé montovny, nevěříte?
Řekl bych, že oni s námi nemají vůbec žádné plány, když zavřou Armádu.
Čtěte také: Prolomit limity za pět let znamená problém
Vláda zásoby uhlí na lomu ČSA dnes definitivně neodepsala. Stále tak existuje možnost, že se těžit bude. Vnímáte to jako určitou jiskru naděje, byť technologicky už to bude pro těžaře jen horší a horší?
Jde o to, že zaměstnanců je méně a bude méně. Až se to majiteli přestane rentovat, může lom zavřít. Na o pak bude uhlí najednou potřeba? Budeme muset dovážet, co bude pak? Kdo do toho bude znovu investovat, aby se obnovily technologie?
Jak jste vnímal největší problém, který politici s Horním Jiřetínem měli, tedy případné bourání Horního Jiřetína a Černic?
V Horním Jiřetíně jsem se narodil, mám tam polovinu rodiny, známé. Kolik obcí už muselo být zrušeno, nejenom kvůli uhlí? Třeba kvůli dálnicím nebo kvůli vodním přehradám. Mám i známé, kteří již prodali své domy v Jiřetíně panu Nečasovi, někteří v nich ještě bydlí. Jsou tam samé staré domy, padesát, sedmdesát let. V Černicích bydlí spíše starší lidé. Plno lidí už je v důchodu. Nemají na to, aby si domy udržovali.
Jaká je podle Vás poslední nabídka Severní energetické pro občany Horního Jiřetína?
Bydlet tam, a to teď neříkám jako zaměstnanec Severní energetické, a nevědět, co se bude dít, a dostat takovou nabídku, tak si postavím patnáct nebo dvacet kilometrů na druhé straně nový dům, o který se nějakou dobu nemusím starat. Věděl bych, že jsem na nějakou dobu zajištěný. Znám lidi, kteří tam kupovali pozemky a domy jenom kvůli tomu, aby z toho něco měli.
Mohlo by vás zajímat:
Sochor: Uhlí je jistota, plyn drahé riziko