Hrobař OKD Bakala prodává svůj luxus

Zdeněk Bakala s manželkou. Foto: Profimedia

Zdeněk Bakala nabízí k prodeji řadu svých firem a aktiv. Foto: Profimedia

Zdeňku Bakalovi se nedaří. O problémech černouhelné OKD už jsme napsali mnohé. Teď se jeho firma LBM zbavuje tří luxusních obchodů v Pařížské ulici. Bakala by se prý navíc rád zbavil celé firmy, která prodělává.

Obchody La Perla s luxusním prádlem či klenotnictví Boucheron vrací Bakalova LBM do rukou Vladana Hájka, který jí je před pěti lety prodával a otevřel jí tak dveře do Pařížské. Hájek bude prodávat i mobily Vertu, které přijdou až na 300 tisíc za kus. LBM butik Vertu zavřela, licenci pro střední Evropu získal Hájek, uvedl server idnes.cz.

Čtěte také:
Vitásková chce vyvlastnit Bakalův majetek
Od Bakaly na hranici propasti

Firma LBM Bakalovi od začátku existence prodělala 700 milionů korun. Vzdala expanzi do sousedních zemí a počet tuzemských obchodů jí klesl z původních 28 na 16. „V portfoliu LBM zůstává, co je profitabilní, co má potenciál,“ říká ředitelka Zuzana Řezníčková. Letos LBM opustila tři značky, podle Řezníčkové se možná ještě zbaví jedné či dvou. Firma se chce zaměřit hlavně na luxusní módu a hodinky.

LBM doplácí na propad luxusního trhu, který způsobilo předloňské oslabení rublu a úprk ruských turistů z Evropy. Kvůli strachu z terorismu ubývá i Číňanů. Podle výroční zprávy za rok 2015 má LBM kromě ztrát také přes půl miliardy dluhů. Jen Bakalovi či jeho firmám dluží 276 milionů. „Pan Bakala má dlouhodobou strategii, dává mu smysl do toho dávat peníze,“ tvrdí Řezníčková.

Bakala se zbavuje majetku, vydavatelství ale drží

Lidé z Bakalova okolí se shodují, že kdyby našel bývalý uhlobaron pro LBM kupce, rád by z luxusu vycouval. „Podobně by asi docela rád pustil i svůj realitní byznys na severní Moravě,“ říká zdroj blízký rodině Bakalových.

Už měsíce je na prodej i firma GreenGas či podíl v ukrajinských dolech a zpracovateli rudy Ferrexpo, jež Bakala stále vlastní napůl s Peterem Kadasem, maďarským finančníkem, s nímž v roce 2004 kupoval OKD.

Na prodej všech zmiňovaných majetků však není vhodná doba – luxusní trh v Praze celkově nezažívá dobré období. Pozemky a budovy, jež na Ostravsku a Karvinsku Bakala kontroluje přes nizozemskou firmu Asental, by mohly kupovat hlavně obce či kraj pro různé rozvojové aktivity. Jenomže platit dnes z veřejných rozpočtů Bakalovi je politicky mimořádně ožehavé.

Z řady oborů by Bakala rád vycouval, jedno však prodávat nechce – vydavatelství Economia s Hospodářskými novinami, týdeníkem Respekt či zpravodajským serverem Aktuálně.cz. Přitom na rozdíl od LBM či pozemků na Karvinsku se o Economii zajímá hned několik mediálních hráčů, včetně čínských spolumajitelů vydavatelství Empresa Media Jaromíra Soukupa. „Bakala a hlavně jeho paní ale prodávat nechtějí,“ shodují se informované zdroje z trhu i Bakalova okolí.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 atrakcí z bývalých dolů
TOP 10 navždy bohatých

TOP 10 nejsevernějších dolů na světě