Indové mají povolení těžit v Austrálii

Ilustrační foto: BMA

Indická společnost Adani Enterprises dostala ekologické povolení pro vznik jednoho z největších uhelných dolů na světě, vznikne v Austrálii v pánvi Galilee. Indové dostali povolení tamního ministerstva životního prostředí. Musí ale zajistit ochranu podzemních vod a vzácných druhů v oblasti.

Akcie firmy Adani obchodované na burze v Bombaji po zprávě o nově vydaném povolení vzrostly až o 13 procent. Analytici však upozorňují, že projekt je příliš nákladný. Navíc přichází v době, kdy se ceny uhlí pohybují na nejnižší hodnotě za osm let, uvedl Investiční web.

Firma Adani odhaduje, že projekt vytvoří přímo i nepřímo zhruba deset tisíc pracovních míst a na daních a licenčních poplatcích přinese vládě v přepočtu 382 miliard korun.

Projekt vytvoří 10 tisíc pracovních míst

Součástí projektu je i železnice do přístavu a přístavní terminály. Adani má v plánu v první fázi, jejíž začátek původně plánovala na rok 2017, vytěžit z dolu 40 milionů tun uhlí ročně. Celková těžba se má pak zvýšit až na 60 milionů tun ročně. Nyní se však firma odmítla vyjádřit k tomu, kdy má v plánu zahájit těžbu. Firmě stále chybí několik povolení, včetně schválení smlouvy o pronájmu dolu vládou a povolení k vybagrování přístavu. Není také jisté, kde vezme finance na projekt.

Čtěte také: Indie otevře šedesát uhelných dolů

Proti projektu v pánvi Galilee se již od jeho počátku před pěti lety staví ekologické skupiny. Argumentují tím, že projekt ohrožuje i Velký bariérový útes, protože zvýší počet lodí proplouvajících ekosystémem. Korály ohrožují také emise ze spalování uhlí, protože zvyšují kyselost a teplotu vody, což způsobuje umírání korálů.

Indie se stále více zaměřuje na solární a větrné elektrárny a těžbu uhlí doma. Objevují se tak rovněž otázky ohledně realizovatelnosti projektu. Adani tvrdí, že na většinu produkce z dolu už má zakázky, což jí garantuje příjmy.

Mohlo by vás zajímat:
Francouzi nedají peníze na těžbu uhlí v Austrálii