iUHLI.TV: „Zelené“ peníze už Češi neuvidí


Daňoví poplatníci vydali za obnovitelné zdroje desítky miliard korun. Analytička a poradkyně v oblasti cen energií Jana Poncarová v dalším rozhovoru pro iUHLI.TV říká, že tyto peníze se Čechům už nejspíš nevrátí. Příspěvek za posledních několik let narostl asi desetinásobně.

„Dnes je to tak, že za každou odebranou megawatthodinu platíme 495 korun, což je příspěvek na obnovitelné zdroje,“ uvedla Poncarová s tím, že běžná domácnost spotřebuje kolem dvou megawatthodin ročně. Příspěvek by dál růst neměl, mohl by se i snížit.

[box] ČTĚTE TAKÉ:   iUHLI.tv: JDEME SPRÁVNĚ JADERNOU CESTOU?[/box]

Pohled české veřejnosti na obnovitelné zdroje podle Poncarové změnila kauza solárních elektráren. Dotace nebyly nastaveny úměrně. Do velkých elektráren investovali samozřejmě velcí investoři. Ti, kteří měli informace a peníze.

Poncarová se domnívá, že energie z obnovitelných zdrojů by se měla vyrábět a spotřebovávat lokálně. Obnovitelné zdroje budoucnost mají, je třeba se ale ptát, zda se vyplatí. Větrná i solární energie totiž mají v našich podmínkách své limity. „Zatím se počítá s uhlím, počítá se s jadernou energií, počítá se s obnovitelnými zdroji. Řekla bych, že to bude o rozumném nastavení,“ říká Poncarová.

[box] MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: iUHLI.tv: ČEŠI HNĚDÉMU UHLÍ FANDÍ[/box]