Jak Babiš krotí neposlušného Beneše

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Foto: ČEZ

Za pár týdnů to bude rok od chvíle, kdy se ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš partyzánskou akcií proti vůli koaličních partnerů pokusil ovládnout dozorčí radu ČEZ a dosadit do vedení firmy svého člověka. Tak, jak to udělal ve většině firem, kde v roli ministra financí vykonává akcionářská práva státu. Tady narazil na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) a zacouval. Napsala to analytička ECHO24.cz Lenka Zlámalová.

„Generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše nejpopulárnější politik (Babiš) zrovna nemusel ani před touto epizodou. A od té doby ho nemusí obzvlášť. Přece ho tam on – nejmocnější politik v zemi – nechtěl. Tak proč tam sakra má být jen proto, že za ním stojí premiér,“ ptá se Zlámalová.

Babiš by podle ní v tak důležitých rolích, jako jsou generální ředitelé ČEZ nebo České televize, chtěl mít takové lidi, které si prostě koupí a oni slouží, což v případě Beneše neplatí.

Ministerstvo financí, přes něž stát vlastní majoritní podíl v energetické společnosti ČEZ, včera oznámilo, že nechce vyplatit členům představenstva a dozorčí radě firmy odměny. Navrhne to na páteční valné hromadě firmy ČEZ.