Jak Caterpillar prorazil v Austrálii

Společnost Caterpillar, respektive její předchůdce, se na australském trhu etablovala už v roce 1913. Australský úspěch se stal jedním z důvodů, proč se proměnila v lídra ve světě traktorů, buldozerů, bagrů a strojů pro těžební průmysl.

Už v roce 1913 přistál v Austrálii J.M. Pawley, tehdy zástupce firmy Holt Manufactoring Company, společnosti, která byla jedním ze dvou předchůdců dnešní firmy Caterpillar. Po železnici a dále po souši tehdy Pawley převezl své traktory až na ranč Young & Ralli. Tři dny před Vánocemi roku 1913 zde došlo k vůbec první demonstraci strojů Caterpillar v Austrálii. Celá akce nebyla zrovna jednoduchá, protože stroje musely putovat na lodi do Austrálie v rozloženém stavu. Pawley je se svým týmem musel v přístavu sestavit, aby je celníci mohli zkontrolovat. Pak ale následovalo další částečné rozložení strojů kvůli železniční přepravě, při které vlak musel projet několika nízkými tunely.

Čtěte také:
CAT a Trimble spojí síly
Caterpillar snížil odhad tržeb a zisků

Ranč Young & Ralli měl 24 000 akrů půdy. Demonstrace traktorů se zde setkaly s velkým úspěchem. Australské objednávky na žlutý traktor Holt Caterpillar 60 rázem raketově rostly. Jeho výhodou bylo, že na rozdíl od svých „konkurentů“ si zdárně poradil i s místní jílovitou půdou. Následně přišla doba rozvoje společnosti Caterpilla, což byla ochranná známka, kterou měla společnost Holt Manufacturing Company, registrovanou už tři roky. Ke skutečnému vzniku Caterpillar Tractor Co. ale dochází až v roce 1925 spojením společností Holt Manufacturing Company a CL Best Tractor Co.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků