Jak je důležité míti uhlí

glosa-iuhli-800x600Velká Británie se obává, zda bude mít v zimě dostatek elektrické energie. Odkládá proto překotné uzavírání uhelných elektráren. Budou naopak sloužit jako rezerva, která dokáže rychle přispěchat na pomoc, pokud to bude situace vyžadovat.

Můžeme podobnou situaci očekávat i u nás? Nelze to vyloučit, byť České republice v nejbližších měsících obdobná energetická krize nehrozí. Ve vzdálenějším horizontu už ale britský scénář nastat může.

Čtěte také
Kam směřuje česká energetika?
Česká energetika v německých kleštích

Velká Británie patří spolu s Německem k zemím, které přistoupily k energetické revoluci velmi razantně. Zatím to ale přináší především problémy. V Německu se odklon od uhlí a jádra a překotný přechod na obnovitelné zdroje projevuje raketovým zdražením elektřiny pro koncové spotřebitele a ekonomickými problémy velkých energetických společností. V Británii akutně hrozí i nedostatek proudu. Nereálný není ani blackout, varují odborníci.

Česká energetická koncepce také počítá s postupným útlumem využívání uhlí. V tuzemském energetické mixu jej mají nahradit obnovitelné zdroje a především jádro. Je zde ovšem zásadní háček. Zvýšení kapacity jádra nelze dosáhnout bez výstavby nových bloků v Dukovanech a Temelíně, což bude vyžadovat investice v řádech stovek miliard korun. A nikdo zatím neví, odkud se vezmou.

Právě proto vláda Bohuslava Sobotky odložila rozhodnutí o případném prolomení limitů těžby hnědého uhlí na lomu ČSA. Kromě výroby elektřiny by se totiž v budoucnu mohlo hodit i pro potřeby teplárenství.

Příklady ze zahraničí jsou navíc dostatečně varovné. Oproti bohatým Němcům by čeští voliči politikům případné drastické zdražení elektřiny určitě netolerovali. Potenciální ohrožení dodávek elektřiny a tepla jsou potom strašákem, který by nutností boje proti změně klimatu nedokázal omluvit ani kouzelník. Je třeba ale pamatovat na jednu věc. Čím více se od uhlí oddálíme, tím složitější a pochopitelně dražší bude případný návrat.

Mohlo by vás zajímat:
Němci krvavě platí za energetickou revoluci
Německý vicekancléř varuje před opuštěním uhlí
Německá Energiewende ohrožuje chudé