Konání EU se točí kolem snahy zastavit či výrazně zpomalit globální oteplování. Jenže se množí informace o tom, že vstupní data o teplotách neodpovídají celkové skutečnosti.
Na konci srpna vyšla v časopise Climate studie (studie zde, česká informace zde), jejíchž 37 autorů upozorňuje na to, že měření teploty v městských aglomeracích podstatně ovlivňuje údaje o globálních teplotách, se kterými pracuje i klimatický panel IPCC. Podle něj se totiž data z měst na výsledných údajích podílejí jen asi z 10 procent. Podle studie z časopisu Climate by však jejich podíl mohl být až 40procentní. Podobné závěry má i studie z časopisu vědeckého časopisu Research in Astronomy and Astrophysics, jež vyšla také letos v srpnu (zde). Její autoři navíc ukazují, že správné byly už jejich – stejné – závěry, publikované v roce 2021.
Knotek: Současný „Brusel“ je nepřítelem EU
Tyto studie nejsou jediným varováním, které má lidstvo k dispozici. Již v roce 2014 referoval časopis Forbes o tom, že území Spojených států se ochlazuje minimálně od roku 2004 (zde). Za tímto překvapivým zjištěním stál fakt, že americká agentura NOAA po výtkách postavila referenční měřící síť, jejíž stanice byly umístěny v přírodě nikoli ve městech. Podle této sítě poklesla za 10 let průměrná teplota v USA o 0,4 procenta. Což je ochlazení o víc, než o polovinu oteplení ve 20. století.
Výsledky z referenční sítě se, díky umístění jejích stanic v přírodě, daleko od městských tepelných ostrovů, nemusejí upravovat. Což se jinak v řadě případů dělá (podrobněji např. zde). Co se týká úprav historických dat, upozorňuje odborný text z roku 2017 na platformě pro sdílení akademického výzkumu Academia, že každá úprava takových dat vedla ke strmějšímu růstu prezentovaných průměrných teplot (zde). Velmi srozumitelný příklad dopadů úprav naměřených teplot je i na portálu syrzdarma.cz (zde).
Podle NOAA klesá od roku 2016 i globální teplota (online grafy zde), ač média jsou plná zpráv o tom, jak teplota roste stále rychleji.