Japonsko se od uhlí neodvrací

Foto: worldcoal.com

Po katastrofě ve Fukušimě představuje uhlí nenahraditelnou složku energetického mixu země. Foto: Elektrárna Isogo, worldcoal.com

Japonsko, jako jediná z vyspělých mocností, plánuje budovat nové tepelné elektrárny. Po katastrofě ve Fukušimě představuje uhlí nenahraditelnou složku energetického mixu země.

V současnosti Tokio staví čtyři tepelné elektrárny o celkovém výkonu 1,9 gigawatt (GW) a o dalších 49 s úhrnnou kapacitou 28 GW uvažuje. Země vycházejícího slunce aktuálně disponuje 165 GW instalovaného výkonu pocházejícího z uhlí (pro srovnání, výkon českých tepelných elektráren činí 11,8 GW, jejich podíl na celkové spotřebě je tak asi o 16 % nižší než v Japonsku).

Janko graf japonsko 1

Japonsko, ačkoli bylo v 90. letech motorem globálního snižování emisí a dlouhodobě hodlá redukovat své zplodiny na pětinu, na loňské pařížské konferenci nijak nenavýšilo svůj závazek snížit emise o 26 % do roku 2030. Taylor Dimsdale z ekologické organizace E3G varuje, že Japonsko ztrácí pozice vůči sousední Číně v souboji o asijského leadera v oblasti obnovitelných zdrojů.

Uhelný průmysl je v posledních letech ohrožován konkurencí ze strany levného zemního a břidlicového plynu, klesající čínskou poptávkou a regulacemi, které jeho produkci zatížily dodatečnými náklady. Nejrychleji v útlumu uhelné energie postupují USA následované Spojeným královstvím a Francií na děleném druhém místě.

Mohlo by vás zajímat:
Polský Krakov otestuje modré uhlí
Podvalník prověřil i tank
Caterpillar vymýšlí bagry budoucnosti