Doba čtení:1 m, 6 s
JPMorgan Chase Tower. Foto: wikipedia, Joe Mabel
JPMorgan Chase Tower. Foto: wikipedia, Joe Mabel

Banka JPMorgan ukončí financování nových uhelných dolů po celém světě a rovněž podporu pro nové uhelné elektrárny v bohatých zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Banka to uvedla na svých webových stránkách.

Rozhodnutím se JPMorgan přidal na rostoucí seznam finančních institucí, včetně Bank of America, Citigroup, Morgan Stanley a Wells Fargo & Co., které se zavázaly zastavit nebo snížit podporu uhelných projektů. Jde o součást kampaně vedené ekologickými skupinami, které chtějí zabránit dalšímu využívání fosilních paliv v globálních ekonomikách.

Čtěte také:
Trump slíbil Kentucky návrat k uhlí
Obamův plán na snížení emisí zastavil soud

„Věříme, že odvětví finančních služeb má hrát důležitou roli v zavádění politiky boje proti klimatickým změnám,“ uvedla JPMorgan.

Mimo bohaté země bude banka se sídlem v New Yorku podporovat pouze uhelné elektrárny, které disponují „ultra superkritickou“ technologií, která je účinnější než konvenční systémy. JPMorgan zároveň případ od případu zváží podporu uhelných elektráren, které používají technologii zachycování emisí oxidu uhličitého.

JPMorgan také plánuje snížit své úvěrové expozice společnostem, které generují většinu svých příjmů z těžby a prodeje uhlí. Banka přizpůsobuje své podnikání postupnému odklonu od uhlí jako zdroje energie.

Mohlo by vás zajímat:
Google jede na uhlí, ale nepřiznává to
Dvojí tvář ekologa Obamy
Německý vicekancléř varuje před opuštěním uhlí