Karlovarský kraj svede boj s odpady

Ilustrační foto: Wikipedie

Podpisem smlouvy mezi Sokolovskou uhelnou a konsorciem firem Metrostav a Subterra odstartovala stavba Regionálního centra zpracování odpadů Karlovarského kraje. Pilotní projekt za více než půl miliardy korun je komplexním řešením nakládání s komunálním odpadem na území regionu. Centrum bude provozovat přímo Sokolovská uhelná.

“Centrum vznikne v prostoru bývalé výsypky mezi obcemi Vintířov a Vřesová. V současné době už v místě běží hrubé terénní práce, dokončení samotného centra je pak plánováno na závěr roku 2016,” řekl specialista úseku vedení společnosti Sokolovské uhelné Zdeněk Bučko. Dodal, že předběžné náklady na stavbu jsou vyčísleny na více než 600 milionů korun.

Centrum vznikne v prostoru bývalé výsypky mezi obcemi Vintířov a Vřesová

“Projekt centra zahrnuje technologii mechanicko-biologické úpravy odpadů doplněné o granulaci. Finálním výrobkem centra pak bude granulovaný materiál, který bude vhodný k dalšímu zpracování,” doplnil Bučko. Stavba využije osvědčené technologie, ať už jde o drtiče tuzemské výroby, nebo o granulovací technologii z Německa.

Čtěte také: V Kodani vzniká unikátní spalovna se sjezdovkou

„Samotný projekt centra navíc plně zapadá i do dlouhodobých strategických záměrů naší společnosti. Jejich cílem je hledat možnosti využití stávajících technologií i pozemků vlastněných Sokolovskou uhelnou pro nové projekty,” uvedl předseda představenstva Sokolovské uhelné Jiří Pöpperl. V důsledku blížícího se vyuhlení ložiska jde totiž o jedinou možnost, jak zachovat v regionu do budoucnosti aspoň část počtu současných pracovních míst vázaných na dobývání a zpracování uhlí.

“Technologie centra zpracování odpadů bude z velké části automatizovaná, ale i tak umožní vznik tří desítek nových pracovních míst. Navíc s dlouhodobou perspektivou, což je přesně to, co Sokolovsko potřebuje,” doplnil Pöpperl. Podle něj se podobným způsobem v posledních letech daří vytvářet nová pracovní místa i v dalších projektech a částečně kompenzovat dopad postupného snižování počtu zaměstnanců Sokolovské uhelné na sociální stabilitu v regionu. Je ale otázkou, zda firma bude mít možnost vytváření podobných projektů i v budoucnu, upozornil Pöpperl.

Mohlo by vás zajímat:
Sokolovská uhelná postavila parkoviště u nemocnice
Sokolovská uhelná letos investuje 700 milionů
Sokolovská uhelná pozastavila podporu sportu