Doba čtení:1 m, 50 s
Postup státu při hledání úložiště dlouhodobě kritizují obce a spolky sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti, která zahrnuje 31 obcí a měst a 14 spolků. Foto: FB platforma proti úložišti

Rada Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) zatím o snížení počtu vytipovaných míst pro budoucí hlubinné úložiště radioaktivního odpadu z devíti na čtyři nerozhodla. Uvedla to mluvčí úřadu Lucie Steinerová.

Rada si podle ní vyžádala doplnění předloženého materiálu, další jednání se uskuteční na začátku příštího roku. S konkrétním rozhodnutím dnes nepočítali ani starostové obcí z uvažovaných lokalit.

Čtěte také:
Změnily volby názor obcí na úložiště?
BIS varovala Babiše před Rosatomem

Rada předložený materiál prodiskutovala a vyžádala si jeho doplnění. Cílem je pro příští zasedání rady připravit věcné dopracování tohoto, pro Českou republiku strategického dokumentu tak, aby mohl být následně předložen do meziresortního připomínkového řízení a poté i k projednání Vládě ČR,“ uvedla mluvčí.

Vláda v červenci schválila materiál, který počítá s tím, že ministerstvo průmyslu a obchodu předloží návrh na snížení počtu vytipovaných míst pro úložiště z devíti na čtyři do konce ledna příštího roku. Do stejného termínu mají ministři obdržet informaci o dalším postupu prací k výběru dvou kandidátních lokalit v roce 2022. Postup státu při hledání úložiště dlouhodobě kritizují obce a spolky sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti, která zahrnuje 31 obcí a měst a 14 spolků.

Mezi zvažované lokality pro stavbu úložiště patří Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku, Hrádek na Jihlavsku, Horka na Třebíčsku a Kraví Hora na Žďársku a další dvě místa nedaleko jaderných elektráren – Na Skalním poblíž Dukovan a Janoch u Temelína. Finální lokalita pro úložiště má být vybrána v roce 2025.

Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. Náklady na jeho stavbu a provoz mají podle dřívějších informací dosáhnout zhruba 111 miliard korun. Nyní se vyhořelé palivo z jaderných bloků ukládá do meziskladů přímo v areálech elektráren.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj