Soběstačnost, inovace a obnovitelné zdroje, to jsou nejčastější slova, která se objevují v odpovědích poslanců Hospodářského výboru, kteří reagovali na otázky iUHLI.cz. Otázkou ovšem je, jak se jejich vize podaří naplnit, protože bez „jádra“, kterému Evropa moc nepřeje, to zatím půjde jen stěží…
„Udržení maximální energetické soběstačnosti a bezpečnosti České republiky a ceny energií přijatelné pro domácnosti a národní hospodářství,“ tak shrnul lakonicky své energetické priority poslanec ODS Vojtěch Munzar. Energetickou soběstačnost uvedli jako nejdůležitější i další poslanci. A k ní přidávali své další priority. Například Jan Birke z ČSSD by chtěl nejen udržet soběstačnost alespoň na té úrovni, jakou má republika nyní, ale doplnil k tomu ještě dva další důležité body: udržitelnost a inovace. Protože bez nich by to s českou energetikou v rámci moderní Evropy nevypadalo dobře. „Uhelné elektrárny, které jsou v současnosti hlavním zdrojem energie, budou během 30 let pomalu odstaveny a my musíme nalézt jiný zdroj,“ upozornil Birke. Což je skutečnost, kterou nikdo neignoruje. Jenže názory na to, jaké mají být ty jiné zdroje, se ve světě diametrálně rozcházejí. A nejen ve světě, i v české sněmovně.
Čtěte také:
Hájek: Evropská komise porušuje evropské zákony
Uhlí bude důležité ještě desítky let
Například Jiří Kohoutek (SPD) vidí budoucnost v decentralizaci a diverzifikaci energetiky. „Více zdrojů a pokud možno, zdroje co nejmenší a lokální – ideální stav je energetická soběstačnost každého domu, obce nebo alespoň regionu,“ popisuje svoji vizi. Zajištění soběstačnosti jednotlivých domů je však zatím hudbou budoucnosti. Ale z hlediska bezpečnosti to dává smysl: „Lokální zdroje znamenají jednak úspory v přenosu energie, ale to nejdůležitější je bezpečnost. Decentralizovanou soustavu soběstačných zdrojů neohrozí ani blackout, ani teroristé,“ shrnul bezpečnostní přednosti Kohoutek.
Jiní poslanci ovšem vidí základní kámen pro budoucí energetickou soběstačnost v rozhodnutí o dostavbě nových jaderných bloků, jako například Pavel Pustějovský (ANO). Ten zároveň za neméně důležité považuje i využívání druhotných zdrojů. Z dotázaných jako jediný.
Bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) by byl také rád, kdyby si Česká republika udržela pozici exportéra a zároveň hledala nové příležitosti v oblasti energetiky především v oblasti obnovitelných zdrojů. A v této oblasti by podle něj měla posílit role tuzemských společností.
„Prioritou je pro mě podpora moderní a chytré energetiky, včetně zapojování nejmodernějších přístupů k obnovitelným zdrojům,“ má obdobný názor Martin Kolovratník z hnutí ANO. „Chtěl bych, aby posílila role domácností a firem v energetické soběstačnosti z výroby z obnovitelných zdrojů,“ doplnil jej ještě Marian Jurečka. Čili ani podpora diverzifikace zdrojů nebude ojedinělým názorem.
Oporu tyto názory nacházejí i u Pirátů. „Nové technologie v oblasti obnovitelných zdrojů a chytrých sítí sníží spotřebu a zvýší efektivitu. Velkým tématem a v budoucnu klíčovým faktorem je také decentralizace elektroenergetické soustavy,“ odpověděl našemu portálu pirát Ondřej Polanský. Ten se názorově shodne s ostatními kolegy, kteří za nezbytné považují inovace a vývoj. „Piráti prosazují moderní koncepci energetiky založenou na inovativních technologiích a tržním prostředí. Prioritou číslo jedna by podle nás měl být výzkum a vývoj. Stát se musí podílet na financování perspektivních výzkumných projektů a dát jasně najevo, že Česko má ambice být v energetice technologickou špičkou,“ vysvětlil obšírně Polanský.
Předseda Hospodářského výboru Radim Fiala z SPD rovnou připomněl usnesení výboru, ve kterém se uvádí, že „bez výstavby nových zdrojů jaderné energie nebude Česká republika schopna pokrýt svoji budoucí spotřebu elektrické energie bez závislosti na cizích zemích a zároveň žádá vládu České republiky, aby neprodleně a intenzívně začala připravovat výstavbu nových jaderných bloků v elektrárnách Dukovany a Temelín v souladu se schválenou energetickou politikou ČR a aby schválila závazný harmonogram všech základních kroků“. V Hospodářském výboru tedy mají o budoucnosti české energetiky jasno.
Radim Fiala vidí jasně i budoucí skladbu českého energetického mixu. „Do budoucna je určitě žádoucím bezemisní energetický mix postavený především na jaderné a obnovitelné energii, avšak do poloviny třicátých let, než budeme mít nový zdroj, se zřejmě bez části fosilní energie neobejdeme. V Česku je jednoznačně pozitivní přístup k jaderné energii napříč politickým spektrem, která bude představovat okolo 50 procent energetického mixu,“ dodal předseda Hospodářského výboru, podle kterého si „nové jádro“ přejí dvě třetiny Čechů.
Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků