Doba čtení:1 m, 7 s

horni_jiretin_spodni_cast

Těžařská společnost Severní energetická nabízí lidem z Horního Jiřetína za jejich domy i více než dvojnásobek. Nabídku tvoří vzorec, který začíná odhadní částkou, k níž se připočítávají bonusy. Zohledněna je také obložnost bytu nebo rodinného domu, jsou i příplatky za počet obyvatel. Na tiskové konferenci v Mostě to řekl generální ředitel Severní energetické Petr Kolman. Dodal, že Severní energetická dala lidem nabídku již v roce 2006, nikdo ji neodvolal.

„My jsme poměrně dlouhou dobu měli otevřené Centrum Spolužití v Litvínově. Spousta občanů s Horního Jiřetína s námi komunikovala. Prezentovali jsme nabídku, vysvětlovali jsme v celém spektru a myslím si, že v současné době, pokud někdo tvrdí, že za svůj domek dostane výměnou byt v paneláku, tak se buď o tu záležitost vůbec nezajímá, nebo se spíš nechce zajímat a tvrdí hlubokou nepravdu,“ řekl Kolman.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) těžařům doporučil, aby nabídka pro obyvatele byla jednodušší. Aby lidé skutečně věděli, že dostanou dvojnásobek odhadní ceny nemovitosti.

Podle Kolmana podstatná část obyvatel Horního Jiřetína ví o tom, jaká nabídka firmy skutečně je. „Dáme ji znovu do nějaké aktuálnější podoby. Jsme dohodnuti s ministerstvem průmyslu a obchodu, že ji budeme prezentovat přímo na ministerstvu,“ dodal Kolman.

Vláda by o limitech měla rozhodnout v létě. Mládek zatím prosazuje podle něj kompromisní variantu, že případné rozšíření těžby by zasáhlo jen část Horního Jiřetína.