Komise chce vyšší daně pro uhelné elektrárny

Segolene-Royal-san_compressed_wikipedia_Kenji-Baptiste_OIKAWA

Francouzská ministryně životního prostředí Segolene Royalová se prý bude návrhem komise řídit. Foto: wikipedia.org Kenji Baptiste OIKAWA

Francouzská komise zkoumající ceny emisí uhlíku chce zavést daně pro uhelné elektrárny. Zároveň doporučuje stanovit minimální celoevropskou cenu emisních povolenek ve výši 20-30 euro za tunu CO2 v roce 2020.

Francouzská ministryně životního prostředí Segolene Royalová, která komisi přezkoumáním cen pověřila, prohlásila, že se bude návrhem komise ohledně daně pro uhelné elektrárny řídit, napsal server oenergetice.cz.

Čtěte také:
Firma Dynegy koupila za miliardy uhelné elektrárny
Totální odchod od uhlí po francouzsku

Komise ve zprávě doporučuje, aby Francie zvýšila zdanění uhelných elektráren, nebo nastavila přísnější normy emisí uhlíku, aby urychlila přechod na elektrárny spalující plyn, a tím snížení emisí uhlíku.

Royalová po obdržení zprávy komise v prohlášení uvedla, že se bude řídit jejím doporučením o dodatečném zdanění výroby elektrické energie v uhelných elektrárnách a že meziresortní orgán bude finalizovat technické podrobnosti návrhu do konce července.

Zpráva také obsahuje návrh na zavedení minimální ceny povolenek a reformu aukčního systému pro evropský systém obchodování s emisními povolenkami (EU ETS). Cílem je vyřešit problémy systému s klesajícími cenami vlivem nadbytku emisních povolenek.

Komise navrhuje stanovení celoevropské minimální ceny povolenky v rozmezí od 20 do 30 eur za tunu v roce 2020 s ročním nárůstem mezi pěti až deseti procent, aby cena překročila hranici 50 eur za tunu do roku 2030. Francie nyní hledá ohledně reformy systému EU ETS podporu u dalších členských států EU. Ministryně Royalová řekla, že navrhne prezidentovi Světové banky zavedení iniciativy na nastavení vhodné ceny uhlíkových emisí na mezinárodní úrovni.

Mohlo by vás zajímat:
Výbuch srazil giganta na kolena
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech