Komunistická poslankyně útočí na ministry

Doba čtení:1 m, 34 s

Poslankyně Hana Aulická Jírovcová (KSČM)

Poslankyně Hana Aulická Jírovcová (KSČM) se obává skutečných dopadů rozhodnutí vlády o odkladu prolomení limitů na lomu ČSA. Chtěla by od ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) vysvětlit, zda bude dost uhlí pro teplárny. Server iUHLI.cz tento týden přinese s poslankyní obsáhlý rozhovor.

Ministři v říjnu rozhodli o posunutí limitů na lomu Bílina, na lomu ČSA zůstaly naopak zatím zachovány. Aulická kvůli jejich rozhodnutí interpelovala Mládka a ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou (ČSSD).

„Ptám se vás tedy, jak chcete zajistit uhlí na 14 gigajoulů pro teplárny, když v současné době spotřebovávají sedm až osm milionů tun uhlí a těžba lomu Bílina bude klesat na osm milionů tun uhlí po roce 2025 a postupně až na čtyři až pět milionů tun uhlí za rok?“ zeptala se Mládka poslankyně. „Počítá se tedy s předčasným odstavováním tepláren? Bude tedy Ústí nad Labem za deset let bez tepla?“ dodala.

Čtěte také:
Voliči vám ČSA spočítají, slyšel Sobotka
Zeman: Uhlí z ČSA bude jednou potřeba

Odpovídat na interpelaci musí i ministryně Marksová. Ta dostala od vlády za úkol, aby do poloviny příštího roku připravila návrhy řešení dopadů v oblasti zaměstnanosti související s budoucím snižováním těžby hnědého uhlí, včetně konkrétních opatření.

Aulická upozornila i na to, že na základě rozhodnutí vlády musí Severní energetická přistoupit k nemilému rozhodnutí a kvůli nucenému útlumu těžby bude snižovat i počet zaměstnanců ve své společnosti. Je jasné, že tento krok musí udělat i ostatní navázané společnosti. „Ptám se tedy, zda již v současné době připravujete opatření, která by dokázala ihned reagovat na současný stav na Mostecku, a zda již dnes máte hrubou představu o dalších krocích v rámci pomoci snižování nezaměstnanosti v regionu,“ uvedla Aulická.

Mohlo by vás zajímat:
Jaký osud čeká uhlí z ČSA?
Prolomit limity za pět let znamená problém
Uhlí z ČSA jednou využito bude