Končí poslední skotská elektrárna

Longannet2012_compressed

Elektrárna Longannet dnes ukončí svou činnost. Foto: wikipedia.com

Elektrárenská společnost Scottish Power dnes odpoledne ukončí výrobu elektřiny v poslední elektrárně na uhlí ve Skotsku. Jde o největší uhelnou elektrárnu v Británii, která téměř půl století dodávala elektřinu asi čtvrtině domácností ve Skotsku. V zemi se zároveň poprvé po více než sto letech zastaví produkce elektřiny z uhlí.

Elektrárna Longannet ve Fife zahájila provoz v roce 1970 a ve své době byla největší elektrárnou v Evropě s kapacitou výroby 2400 MW. Původně měla sloužit 25 let, nakonec však díky investicím do nového vybavení byla její životnost prodloužena na 46 let.

Čtěte také:
Rockefellerové zbohatli na ropě, teď chrání klima
Pouštní energetická iluze se rozplynula

Uhelné elektrárny výrazně přispěly k rozkvětu průmyslu v regionu. Scottish Power uvedla, že důvodem k uzavření elektrárny byly kromě jejího stáří také rostoucí náklady na přenos elektřiny a uhlíková daň.

Elektrárna přímo zaměstnává 236 lidí. Část zaměstnanců bude převedena na jiná místa, část propuštěna nebo půjde do předčasného důchodu. O budoucnosti místa, kde elektrárna stojí, zatím nebylo rozhodnuto. Scottish Power plánuje předložit plány dalšího využití do konce letošního roku.

Britská vláda má v plánu uzavřít všechny elektrárny na uhlí v zemi do roku 2025. Slabé ekonomické podmínky pro investice do nových plynových elektráren, které mají nahradit elektrárny na uhlí, však vyvolávají obavy z nedostatku elektřiny a růstu cen.

Scottish Power je jedním z šesti velkých dodavatelů elektřiny v zemi. Firmu vlastní španělská Iberdrola. Původně firma provozovala šest uhelných elektráren, nyní je závislá na výrobě elektřiny z plynu a větru.

Mohlo by vás zajímat:
Pomohou horníkům blížící se volby?
Sparťan Křetínský nechce sešívané Číňany
Slouží zelená senátorka Babišovi?