Kongres chce zrušit zákony proti uhlí

Kongres wikipedia Martin Falbisoner_compressed

Dvacet let starý zákon umožňuje prosté většině kongresmanů a reprezentantů Sněmovny anulovat jakýkoli legislativní akt schválený po loňském květnu. Foto: wikipedia.org Martin Falbisoner

Dva strašáky, které pro těžební společnosti připravila končící Obamova vláda, hodlá republikány ovládaný Kongres zrušit. K anulování několika právních předpisů, které jsou opozici odcházejícího prezidenta solí v očích, by mohl posloužit speciální zákon z roku 1996. Republikáni navíc chtějí nový zákon, který by zneplatnění nedávno přijaté legislativy usnadnil.

Kritizovaná dvojice legislativních opatření značně zpřísňuje podmínky pro těžbu uhlí. Jednak zakazuje těžbu v blízkosti chráněných lokalit a vodních toků, jednak stanovuje náročná pravidla na snižování emisí metanu. „Očekávám, že tyto dvě regulace ohrozí národní výrobu elektřiny“, uvedl v rozhovoru pro agenturu AP sněmovní vůdce republikánů Kevin McCarthy.

Čtěte také:
Pozice uhlí v USA posiluje
Trump chce energetickou nezávislost USA

Opozice kritizuje Baracka Obamu za to, že těsně před koncem svého mandátu ukvapeně činí citlivé kroky ohrožující budoucnost americké ekonomiky. „Odcházející administrativa již není odpovědná vůči voličům, proto má tendence schvalovat zákony, které pohrdají mandátem nové vlády. Pro ni pak může být obtížné napravit důsledky této narychlo přijaté legislativy,“ posteskl si Reuters předseda justičního výboru republikánů Bob Goodlatte.

Republikáni mají ještě dvě šance, jak alespoň několik nejkontroverznějších kroků Obamovy administrativy zvrátit. Tou první je dvacet let starý zákon, který umožňuje prosté většině kongresmanů a reprezentantů Sněmovny anulovat prakticky jakýkoli legislativní akt schválený po loňském květnu. Ředitel Amerického akčního fóra Sam Batkins řekl deníku Washington Post, že mezi priority na zrušení bude patřit zákaz těžby všude, kde by mohly být ohroženy zdroje pitné vody.

V minulosti byl tento zákon využit pouze jednou, a to v roce 2001 na počátku vlády George Bushe mladšího, který se mohl rovněž opřít o většinu v Kongresu. Podle Orena Classe, energetického experta z Manhattanského institutu, funguje hlavně na principu odstrašování. „Pro Obamovu administrativu je díky němu velmi neatraktivní přijímat hromadu nových rozhodnutí na poslední chvíli.“ Pokud je totiž zákon odmítnut, nemůže už být znovu projednáván. Tvůrci by jej nejprve museli zásadně přepracovat.

Rušení zákonů tímto způsobem je však zdlouhavé. Republikáni by mohli zrušit jen několik málo ze 150 právních předpisů, které jsou v ohrožení. Proto připravili nový zákon, který by umožnil anulovat více právních předpisů najednou. Takzvaný Midnight Rules Relief Act nicméně čeká tuhý odpor demokratů. Není ani jisté, zdali ho po své zítřejší inauguraci podepíše Donald Trump. Oslabil by tím totiž své vlastní pravomoci, což by se mu mohlo za pár let vymstít.

Čtěte také:
V Americe spustili čistou uhelnou elektrárnu
Chrání banky klima nebo své zisky?
JPMorgan ukončí podporu uhlí