Kotle nechává kontrolovat jen polovina lidí

Kotle na tuhá paliva si domácnosti musí nechat zrevidovat každé dva roky, jinak jim hrozí pokuta až 20 tisíc korun. Ilustrační foto: atmos.eu

Jednou za rok si nechává odborně prohlédnout svůj kotel pouze necelá polovina tuzemských domácností. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti E.ON prostřednictvím agentury Ipsos na vzorku 1500 respondentů.

U plynových kotlů je pro domácnosti provozní revize sice nepovinná, ale doporučuje se. Jednou za tři roky ji naopak musí podle vyhlášky povinně provést právnické osoby a podnikatelé. Kotle na tuhá paliva si pak i domácnosti musí nechat zrevidovat každé dva roky, jinak jim hrozí pokuta až 20 tisíc korun.

Čtěte také:
Nový kotel chtějí na Ostravsku tisíce lidí
Ústecký kraj rozdělí dalších 156 milionů

Pravidelné prohlídky kotlů doporučují odborníci mimo jiné pro zachování jejich bezporuchového provozu během zimní sezony. Někteří výrobci a prodejci kotlů pak kontrolami podmiňují případné záruční opravy. „Záruka je stanovena zákonem na dva roky, nicméně v návodech bývá požadavek nebo doporučení na pravidelnou kontrolu zařízení uveden,“ uvedl výkonný ředitel Asociace podniků topenářské techniky (APTT) Mojmír Krátký.

Doplnil, že některé díly kotle navíc do záruky spadat nemusejí a spotřebitelé při jejich výměně zaplatí při jejich výměně vždy. V praxi jde nejčastěji o různá těsnění, v případě kotlů na tuhá paliva pak do omezené záruky spadají obvykle šamotové cihly ve vyzdívce. „Některé díly mohou být definovány jako spotřební materiál a na ně pak dodavatelé nabízejí pouze omezenou nebo dokonce žádnou záruku,“ dodal Krátký.

Servisní prohlídky kotlů začínají nabízet i samotné energetické společnosti. „Podle našeho průzkumu využívá možnost prohlídek kotlů od svého dodavatele přibližně 20 procent českých domácností,“ uvedl Karel Zevl ze společnosti E.ON Energie.

Lidé v Česku mají v současné době možnost vyměnit starý kotel za nový, ekologičtější. Na konci srpna začala druhá vlna takzvaných kotlíkových dotací, ve které mohou lidé žádat o peníze na tuto výměnu. Konkrétní datum, kdy mohou zájemci začít podávat žádosti, určují kraje. Celkem půjde v rámci aktuální vlny na výměny kotlů 3,4 miliardy korun, jedna domácnost může dostat až 127.500 korun.

Konkrétně lze dotaci čerpat na plynový kondenzační kotel, tepelné čerpadlo, kotel na biomasu nebo automatický kombinovaný kotel. Oproti první výzvě, do které šly tři miliardy korun, už dotace nepodporují kotle na uhlí nebo kombinované kotle s ručním přikládáním.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 nejsevernějších dolů na světě
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje