Firma Leag, kterou vlastní holding EPH Daniela Křetínského a skupina PPF Investments, představila pilotní projekt pro ukládání energie z uhlí do záložních baterií, jež mohou pomoci vykrývat výkyvy při spotřebě elektrické energie.
Projekt se jmenuje „BigBatt“. Jedná se o obrovská úložiště energie do lithium-iontových baterií, které mají pomoci zvládat německé přenosové soustavě výkyvy ve spotřebě elektrické energie. Velkokapacitní baterie mají od roku 2018 ukládat energii z hnědouhelných elektráren. Čtvrtý největší německý dodavatel energie tak hodlá posílit ve svém portfoliu kromě hnědouhelných elektráren nové technologie, aby se připojil k německé energiewende, napsal server euro.cz.
Čtěte také:
Křetínský čelí tlaku slovenské vlády
Německé uhelky vyrobily v únoru méně elektřiny
Leag má na úložištích spolupracovat s firmou Siemens. Pilotní projekt počítá s kapacitou 40 až 50 megawattů a náklady okolo 20 milionů eur (524 milionů korun), oznámil šéf firmy Helmar Rendez v sídle firmy v Chotěbuzi.
Místo pro baterie nebylo ještě definitivně vybráno, doplnil Frank Mehlow, který je ve firmě Leag odpovědný za energetické hospodářství. Všechny hnědouhelné elektrárny koncernu přitom disponují infrastrukturou i potřebným místem.
Výstavba záložních baterií má zvýšit flexibilitu elektráren. „Chceme se zaměřit na transformaci přenosového systému a dlouhodobě jej podporovat,“ oznámil Rendez. Nový produkt i know-how chce Leag nabízet i třetím stranám.
Ředitel společnosti uvedl, že jejich uhelné elektrárny umí v případě potřeby snížit výrobu elektřiny na polovinu, a opět ji zvýšit na původní úroveň v řádu pěti až šesti hodin. Jako příklad zmínil první květen, kdy elektrárny snížily výkon z 6 000 MW na 3 000 MW. Maximálně se mohou utlumit na 30 procent výkonu, cílem firmy je snížení až na 20 procent v případě nutnosti.
Flexibilita energetické soustavy je nyní v Německu hlavním tématem debaty o energiewende, kdy se na jihu Německa uzavírají jaderné elektrárny a je třeba převést energii z větrných elektráren na severu země na průmyslový jih. Problémy německé přenosové sítě musí řešit také Česko. Provozovatel sítě ČEPS staví transformátory, které mají toky energie z větrných parků z Německa přesměrovat na méně vytížená vedení, aby nedošlo k přetížení.
Transformátory v rozvodně Hradec u Kadaně budou celkově stát asi dvě miliardy korun. První dva ČEPS zprovoznil v lednu, druhé dva mají být připraveny do konce června.
LEAG je společná značka pro akciové společnosti Lausitz Energie Bergbau a Lausitz Energie Kraftwerke, tedy důlní a elektrárenskou divizi. Obě firmy patří českému konsorciu, které tvoří EPH a PPF Investments.
Mohlo by vás zajímat:
Služební auto obra Koloděje
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště