Křetínský hraje energetickou Ligu mistrů

Křetínského firmy již dnes zaměstnávají desítky tisíc lidí. Foto: EPHOLDING

Jeho fotbalové Spartě se nedaří. V energetice je tomu ale přesně naopak. Ofenzivní strategie v oblasti akvizic učinila z českého miliardáře Daniela Křetínského během několika let velkého energetického hráče i v evropském měřítku. Energetický a průmyslový holding (EPH) již ovládá více než padesát těžebních a energetických firem v řadě zemí a zaměstnává 25 tisíc lidí.

Holding vznikl v roce 2009 jako společný podnik skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, J&T a podnikatele Daniela Křetínského. Zaměřil se na podnikání v energetice a průmyslu. V současnosti EPH zahrnuje pět desítek firem v tuzemsku, na Slovensku, v Polsku, Německu, Maďarsku, Velké Británii a Itálii, působících v oblastech přepravy, distribuce a skladování zemního plynu, těžby uhlí, výroby a distribuce elektřiny a tepla či dodávek tepla.

Čtěte také:
Potvrzeno. Křetínský kupuje Mehrum
Křetínský chce ukládat energii z uhlí do baterií

V České republice kontroluje například Elektrárny Opatovice, výrobce elektřiny a tepla Plzeňskou energetiku a United Energy, dodavatele tepla Pražskou teplárenskou či provozovatele zásobníku plynu SPP Storage.

Významné postavení má EPH na Slovensku, kde koupil třetinový podíl ve firmě Slovenské elektrárne od italské společnosti Enel a drží předkupní právo na další třetinu. Již dříve zde získal podíly ve Slovenském plynárenském priemyslu (sdružující zejména firmy eustream, SPP-distribucia a Nafta) a ve Stredoslovenské energetice.

V Německu vlastní těžební společnost Mibrag a spoluvlastní z 50 procent energetickou a těžební společnost Lausitz Energie (LEAG). V Polsku EPH ovládá společnost PG Silesia provozující černouhelný důl. Ve Velké Británii patří EPH černouhelná elektrárna Eggborough u Leedsu a velké paroplynové elektrárny Langage a South Humber Bank. Holding také finalizuje projekt přestavby uhelné elektrárny Lynemouth na spalování biomasy. V Itálii holding vlastní šest paroplynových elektráren a černouhelný zdroj na Sardinii. V Maďarsku skupina kontroluje teplárny Budapesti Erömü.

Holding je podle svých vlastních údajů klíčovým přepravcem ruského zemního plynu do EU, největším dodavatelem tepla v ČR, druhým největším českým výrobcem elektřiny (po společnosti ČEZ) a jednou z největších těžebních společností v Německu.

EPH je strukturovaný do dvou hlavních pilířů – EP Infrastructure (EPIF) a EP Power Europe. EP Infrastructure sdružuje firmy EPH zabývající se přepravou, distribucí a skladováním zemního plynu, distribucí elektrické energie a produkcí tepla. Do EP Power Europe patří především zahraniční výrobci elektrické energie.

V roce 2016 měl holding aktiva v hodnotě 12 miliard eur (přes 313 miliard korun) a výnosy 4,9 miliardy eur (zhruba 128 miliard korun). Provozní zisk (EBITDA) činil 1,7 miliardy eur (asi 44,4 miliardy korun). Společnosti, které jsou součástí EPH, zaměstnávají zhruba 25 tisíc lidí.

Donedávna byli akcionáři EPH finančníci Daniel Křetínský a Patrik Tkáč (podle webových stránek firmy drželi rovným dílem dvě třetiny hlasovacích práv) a investoři z J&T. Již loni v říjnu EPH oznámil, že majoritním vlastníkem se stane Křetínský, Tkáč a investoři spojení s J&T holding opustí. V současnosti Křetínský drží 94 procent akcií holdingu a zbytek členové vedení EPH.

 

Daniel Křetínský (42)

Narodil se 9. července 1975 v Brně.

Právník a jeden z nejvlivnějších podnikatelů v ČR.

V roce 1999 začal pracovat pro J&T, jejím partnerem se stal v roce 2003. O rok později firma ovládla fotbalovou Spartu a Křetínský se stal jejím šéfem. V roce 2009 se v rámci J&T podílel na založení EPH.

Daniel Křetínský je krom EPH také vlastníkem firmy EP Industries (odštěpené z EPH), která patří mezi přední průmyslová uskupení v ČR. Zahrnuje zhruba desítku podniků působících mimo jiné v energetickém strojírenství, dopravní infrastruktuře, automobilovém průmyslu (výrobce autobusů SOR) a odpadovém hospodářství (AVE holding).

Dvaačtyřicetiletý podnikatel a manažer se angažuje také v médiích, a to prostřednictvím společnosti Czech News Center (CNC), která je součástí koncernu Czech Media Invest. Vedle Křetínského je v podniku aktivní i finančník Patrik Tkáč. Vydavatelství koupili koncem roku 2013 od německo-švýcarské společnosti Ringier Axel Springer AG. K hlavním titulům patří deníky Blesk, Aha a Sport či týdeník Reflex.

Prostřednictvím společnosti Czech Media Invest Křetínský rovněž drží podíly v e-commerzovém gigantu Mall Group, který sdružuje celou řadu e-shopů.

Křetínský je také spolumajitelem fotbalového klubu AC Sparta Praha.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Běloruský gigant Belaz 75710