Křetínský koupí zásobníky plynu od oligarchy

Zásobníky prodává německá firma DEA DeutscheErdoel patřící ruskému oligarchovi Michailu MaratovičiFridmanovi. Foto: wikipedia.org LetterOne Group

Slovenská společnost Nafta, kterou většinově vlastní holding EPH českého miliardáře Daniela Křetínského, koupí tři podzemní zásobníky plynu v Bavorsku o celkové kapacitě 1,8 miliardy metrů krychlových.

Dohodu uzavřela s německou společností DEA Deutsche Erdoel patřící ruskému oligarchovi Michailu Maratoviči Fridmanovi. Informoval o tom server Euro.cz, který uvedl, že hodnota transakce se pohybuje v řádu miliard korun.

Čtěte také:
Topolánek se vrátil ke Křetínskému
Křetínský zavře elektrárnu Eggborough

Můžeme potvrdit zájem společnosti Nafta o převzetí podzemních zásobníků Inzenham, Wolfersberg a Breitbrunn v Bavorsku,“ sdělila serveru mluvčí podniku Nafta Alena Masláková Škvrndová. Transakce ještě není dokončená, podléhá totiž schválení státními orgány v Německu. Více informací k ní poskytneme až po schválení, dodala.

Společnost Nafta, známá pod starším názvem Nafta Gbely, se v minulosti zabývala hlavně těžbou ropy a zemního plynu v nejzápadnější části Slovenska, dnes je hlavně provozovatelem podzemních plynových zásobníků.

Majoritních 56 procent akcií Nafty drží holding SPP Infrastructure (společný podnik slovenské vlády a EPH v poměru 51:49), dalších 40,5 procenta akcií vlastní EPH samostatně. Za rok 2016 vykázala Nafta konsolidované tržby 162,6 milionu eur (4,1 miliardy korun) a čistý zisk 79,3 milionu eur (přes dvě miliardy korun).

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 nejsevernějších dolů na světě
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje