Křetínský nechce dovážet německé uhlí do ČR

Ilustrační foto: Imagio.cz

Ilustrační foto: Imagio.cz

Pokud by Energetický a průmyslový holding (EPH) v budoucnu získal hnědouhelné doly švédského státního koncernu Vattenfall, nepočítá s dovozem tamního lignitu do Česka. Serveru iUHLI.cz to sdělil mluvčí EPH Daniel Častvaj. Zájem o aktiva Vattenfall v Německu deklarovala také energetická společnost ČEZ.

„O hnědouhelná aktiva Vattenfallu máme dlouhodobý zájem, resp. je přirozené, pokud se společnost Mibrag o tento proces, který ale zatím nebyl spuštěn, zajímá,“ uvedl Častvaj. Dodal, že dceřiná firma Mibrag působí v blízkém regionu a ve stejném odvětví, synergické efekty jsou tedy zřejmé.

EPH podnikatele Daniela Křetínského zaujímá v těžbě hnědého uhlí v Německu významnou pozici. Její dceřiná těžební společnost Mibrag, která je třetí největší německou těžební uhelnou společností, provozuje dva otevřené doly – Profen a Vereinigten Schleenhain. V rámci dceřiné společnosti HSR provozuje hnědouhelný důl Schöningen.

Mibrag v Sasku a Sasku-Anhaltsku těží ročně kolem 19 milionů tun hnědého uhlí. Uhlí z Mibragu si EPH vozí také do elektrárny Opatovice.

Holding EPH zahrnuje 40 podniků z Česka, Slovenska, Německa a Polska, které působí v těžbě uhlí, výrobě elektřiny a tepla, distribuci tepla a obchodu s elektřinou a plynem. Největšími akcionáři EPH jsou podnikatelé Křetínský a Patrik Tkáč, kteří společně drží dvě třetiny akcií. Zbytek patří skupině J&T.

Podle analytiků je Vattenfall zajímavé aktivum. Například analytik J&T Michal Šnobr serveru iUHLI.cz řekl, že z geografického pohledu je pochopitelné a rozumné, že se ČEZ a EPH o elektrárny a doly koncernu Vattenfall zajímají.