Křetínský rozšiřuje EPH o britskou elektrárnu

Doba čtení:1 m, 28 s
Ilustra4n9 foto> EP Energz

Ilustrační foto> EP Energy

Daniel Křetínský rozšíří svůj Energetický a průmyslový holding o britskou elektrárnu u severoanglického města Newcastle upon Tyne s výkonem 420 megawatt, kterou koupí od RWE. Na podzim 2014 přitom již od RWE získal také nedalekou elektrárnu v Eggborough.

Spojené království postupně opouští klasické spalování uhlí v elektrárnách a původní vlastník RWE kotle v Lynemouth v Newcastlu upon Tyne na podzim minulého roku odstavil a připravil plán na jejich přeměnu tak, aby mohly spalovat mnohem čistší biomasu. Evropská komise v prosinci 2015 schválila na tento projekt dotaci od britské vlády. Elektrárna by měla být v provozu na přelomu roku 2017 a produkovat bude zhruba 2,3 TWh nízkouhlíkové elektřiny ročně, což je pro představu spotřeba zhruba 700.000 britských domácností.

Čtěte také:
Křetínský zatopí více než půlce Budapešti
Křetínský kupuje Slovenské elektrárne

Křetínský má evidentně chuť nakupovat, neboť minulý rok se dohodl s italským energetickým koncernem Enel na odkoupení dvoutřetinového podílu ve společnosti Slovenské elektrárne v hodnotě zhruba 35 miliard korun. Dále dokončil převzetí majoritního podílu v maďarských teplárnách Budapesti Erömü od francouzské EDF, čímž do svého portfolia získal plynové teplárny Kelenföld, Újpest a Kispest , které pokrývají zhruba 60 procent spotřeby tepla v Budapešti a podílejí se zhruba třemi procenty na výrobě elektřiny v Maďarsku.

Holding EPH zahrnuje 40 podniků z Česka, Slovenska, Německa a Polska a jeho aktivity jsou v těžbě uhlí, výrobě elektřiny a tepla, distribuci tepla a v obchodu s elektřinou a plynem. Největšími akcionáři EPH jsou podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, kteří společně drží dvě třetiny akcií. Zbytek patří skupině J&T.

Mohlo by vás zajímat:
Křetínský chce předstihnout ČEZ
Provozní zisk EPH vzrostl na 22,5 miliardy Kč
Kellner & Křetínský: Těžký kalibr na Vattenfall