Zavře Křetínský britskou elektrárnu?

 

Elektrárna Eggborough: Foto: commons.wikimedia.org

Elektrárna Eggborough: Foto: commons.wikimedia.org

Vedení elektrárny Eggborough, která je součástí impéria EPH, zvažuje ukončení výroby elektřiny. Mohlo by k tomu dojít už konci března příštího roku. Provozovatel elektrárny, Eggborough Power Limited, už začal vyjednávat se zaměstnanci. Serveru iUHLI.cz to sdělil mluvčí EPH Daniel Častvaj.

„Pokud by byl tento scénář naplněn a elektrárna ukončila provoz, nejde z pohledu naší vstupní rozvahy o negativní zprávu pro EPH. Na druhou stranu jsme hluboce přesvědčeni, že elektrárna Eggborough hraje významnou pozitivní úlohu v zajištění stability dodávek elektřiny na britském trhu, který trpí nedostatkem výrobních kapacit a ukončení její činnosti by mělo negativní energetické, fiskální i sociální dopady,“ uvedl člen představenstva EPH Jan Špringl.

Dále dodal, že kombinace tržních podmínek a stávající regulace vede k tomu, že provozování elektrárny v dalších letech by bez změny regulačního rámce bylo neekonomické.

[box] ČTĚTE TAKÉ: EP Energy v pololetí vzrostly tržby na 32 miliard[/box]

Pokračující pokles cen elektrické energie v kombinaci s vysokou uhlíkovou daní vede k situaci, kdy elektrárna Eggborough nebude schopna pokrýt své budoucí provozní náklady. Naději na zlepšení nedávají ani poslední změny pravidel fungování kapacitního trhu ve Velké Británii. Nastavení systému dotací rovněž neumožňuje ekonomicky smysluplnou přestavbu elektrárny na spalování biomasy.

Podle analytika Petra Hlinomaze jde o výsledek působení vnějších podmínek. Nízkých cen elektřiny na straně jedné a regulatorních opatření a trendů na straně druhé. „Na mysli je především cíl britské vlády výrazně snížit emise, v jehož jménu je nastavena nemalá uhlíková daň nebo skutečnost,že dochází stále více k uzavírání uhelných dolů – v tomto ohledu zde také působí nízké ceny uhlí, nicméně nepředpokládám, že by důvodem prodeje byl nedostatek uhlí pro elektrárnu Eggborough,“ uvedl Hlinomaz.

Křetínský se rozhodně nebrání dalším akvizičním příležitostem ve Velké Británii a zvažuje projekt výstavby nového zdroje. Pro EPH prý jednoznačně zůstává Velká Británie klíčovým rozvojovým trhem v oblasti výroby elektrické energie i nadále.

Elektrárna Eggborough se nachází ve Velké Británii, v hrabství Severní Yorkshire a její čtyři černouhelné bloky disponují celkovou instalovanou kapacitou 2000MW. Eggborough pokrývá zhruba čtyři procenta celkové spotřeby elektrické energie Velké Británie. V elektrárně v současné době pracuje zhruba 300 zaměstnanců.
[box]

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Křetínský asi koupí Optimum Energy[/box]