Práce pro horníky nebude, bojí se lidé

Budova OKD. Foto: OKD

Budova OKD. Foto: OKD

Osmdesát procent obyvatel Moravskoslezského kraje si myslí, že v regionu není dostatek pracovních míst pro zaměstnance, kterým hrozí propuštění z těžební firmy OKD. Vyplývá to z průzkumu o situaci OKD, který si nechal udělat její nový vlastník společnost Ad Hoc Group (AHG).

Roman Pařík za AHG sdělil, že většina respondentů je přesvědčena o tom, že v kraji vzroste nezaměstnanost. V kraji si to myslí 76 procent lidí. Polovina obyvatel Moravskoslezského kraje se domnívá, že lidem v kraji klesne životní úroveň, 43 procent si myslí, že úpadek čeká i další firmy v kraji, 36 procent lidí míní, že nastanou sociální nepokoje.

Čtěte také:
Otava a Paukner mají zájem o část OKD
Paukner pomohl Babišovi. Opravdu zdarma?

Skeptičtější jsou ženy než muži. V průzkumu odpovídalo na přelomu února a března 510 obyvatel Moravskoslezského kraje a 503 lidí mimo kraj starších 18 let.
Pařík uvedl, že názory obyvatel Moravskoslezského kraje byly vyhraněnější než v ostatních částech země. „Jsou také více pro intervenci státu a myslí si ve větší míře, že by stát i vlastníci společnosti měli finančně pomoci,“ uvedl mluvčí AHG.

Lze předpokládat, že noví vlastníci OKD využijí výsledky průzkumu při jednání se státem, od kterého budou zřejmě žádat finanční pomoc. Dřívější majitel požadoval, aby vláda dala firmě 150 milionů eur (cca čtyři miliardy Kč) za to, že získá zaměstnání pro 5000 lidí na pět let. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) odhaduje, že nová nabídka vůči státu se příliš nebude lišit od těch předešlých. Případná dohoda by podle něj reálně nevznikla dřív než v létě. Podobný časový horizont zmínil ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Minulý pátek představili ministři Mládek a Marksová seznam opatření, která by měla propuštěným horníkům pomoci a zároveň vytvořit v regionu nová pracovní místa.

Zároveň se objevila informace, že o část OKD mají zájem obchodníci s uhlím Petr Otava a Petr Paukner. Návrh řešení, které by umožnilo další provoz OKD, předloží podnikatelé společně během několika týdnů. Podrobnosti plánu ale zatím zveřejnit nechtěli. „Vláda musí jasně říct, že OKD vezme do vlastních rukou. Pak jsme ochotni spolupracovat,“ řekl MfD Paukner. Otava a Paukner jsou vlastníci firem Metalimex a Carbounion Bohemia sídlících v Praze. Otava do roku 2011 v OKD pracoval a předloni od firmy koupil koksovny OKK.

OKD je v existenčních problémech, kvůli nimž se chystá mimo jiné zavřít Důl Paskov. Kromě asi 12 tisíc pracovníků v OKD jsou ohroženy další tisíce míst v návazných profesích.

Mohlo by vás zajímat:
Sobotka napsal hornickým odborářům
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo
Ministři nabídnou horníkům pomoc