
Litva navrhuje přerušit výstavbu plynovodu Nord Stream 2 do ruských parlamentních voleb v září. Chce tak zvýšit tlak na Moskvu, aby provedla demokratické reformy. Podle agentury Reuters uvedl litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis. Zároveň by takové řešení představovalo kompromis mezi návrhy evropských podporovatelů a protivníků projektu, dodal.
Plynovod Nord Stream 2, který by měl po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa, je těsně před dokončením. Projekt dlouhodobě kritizují některé země střední a východní Evropy a Spojené státy. Ještě větší pozornosti se mu dostalo od doby, co Rusko opozičního předáka uvrhlo do vězení a vyhostilo evropské diplomaty. Německo na novém plynovodu ale trvá a označuje ho za čistě obchodní projekt.
Čtěte také:
Gazprom: Nord Stream 2 dokončíme letos
Schröder brání ruský plyn, na Navalného odmítl odpovědět
„Zmrazení by mohlo být kompromisem,“ řekl agentuře Reuters Landsbergis. „Nenavrhujeme projekt zrušit, pouze jej pozastavit. A pokračovat v něm, až budeme mít co do činění s demokraticky zvolenou ruskou vládou. To může zvýšit podporu pro ropovod,“ dodal.
Biden spustil sankce
Vláda amerického prezidenta Joea Bidena již zároveň zahájila proces, který by mohl vést k uvalení nových sankcí na ruskou loď Fortuna a jejího majitele – ruskou společnost KVT-RUS. Plavidlo pomáhá při výstavbě plynovodu Nord Stream 2. Ministerstvo zahraničí ve zprávě pro Kongres uvedlo, že označilo plavidlo a jejího majitele, což znamená začátek procesu k uvalení sankcí, uvedla agentura Reuters s odvoláním na dva zákonodárce.
Na subjekty již uvalila minulý měsíc sankce předchozí vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa. Kritici projektu v Kongresu však upozorňují, že kroky nové vlády nejsou dostatečné k tomu, aby zastavily práce na projektu.
„Jednoduše, dnešní sankční označení je zcela nepřiměřené,“ uvedl ve svém prohlášení republikánský poslanec Michael McCaul, který je členem výboru pro zahraniční záležitostí Sněmovny reprezentantů. Umožnit dokončení tohoto plynovodu by nebylo ničím menším než vítězstvím ruského prezidenta Vladimira Putina, dodal.
Plynovod, který má přivést ruský plyn do Evropské unie, je z více než 90 procent dokončen. Ruská státní energetická firma Gazprom a její západní partneři doufají, že ho dokončí letos. Převážná část zbývajících pracích se odehrává v hlubokých vodách u pobřeží Dánska a bude velmi obtížná. Plynovod vede po dně Baltského moře, vyhýbá se tak tradičním tranzitním zemím, především Ukrajině, která je nyní klíčovou cestou pro přepravu zemního plynu z Ruska k evropským zákazníkům.
Nejen republikán Trump, ale i jeho demokratický předchůdce Barack Obama byli proti projektu, protože obchází Ukrajinu. To by mohlo Kyjev připravit o lukrativní tranzitní poplatky a potenciálně podkopat jeho boj proti ruské agresi.
Spojené státy také nabídly Evropě vývoz svého zkapalněného zemního plynu jako alternativu k plynovodu z Ruska. V minulosti se stalo, že Rusko přerušilo dodávky plynu Ukrajině a dalším zemím kvůli sporům o ceny.
Biden považuje Nord Stream 2 za špatný obchod pro Evropu. Zároveň usiluje o obnovení vztahů s Evropou a je pod tlakem Německa, které potřebuje ruský plyn, protože zavírá jaderné a uhelné elektrárny.
Americké sankce zastavily práce na plynovodu již loni poté, co od výstavby odstoupila západní firma pokládající potrubí Allseas.
McCaul a další tři poslanci požádali tento týden ministra zahraničí Antonyho Blinkena, aby s nimi sdílel plány na případné sankce. Označili také 15 dalších lodí, které by se mohly zúčastnit pokládání potrubí nebo s tím spojených aktivit, a mohly by se tak na ně vztahovat sankce. Jsou mezi nimi ruské lodě Akademik Čerskij a Umka.
Senátor Jim Risch uvedl, že ministerstvo zahraničí také identifikovalo 18 společností, které po konzultacích USA se spojenci ukončily práci na projektu. Podle Rische se konzultace konaly ještě za Trumpovy vlády.