Lom ČSA si zahraje v seriálu HBO

Doba čtení:1 m, 35 s

O lom ČSA je ve filmařském světě zájem. Pro natáčení seriálu Pustina si lokalitu vybrala společnost HBO. Scény natáčeli koncem listopadu.

Seriál Pustina je dramatickým příběhem vesnické komunity zasažené sérií záhadných a šokujících událostí ve chvílích, kdy se pod celospolečenským nátlakem ocitá na pokraji vlastního zániku.

Kvůli natáčení v lomu na dva dny vyrostlo malé filmové městečko s karavany pro produkci a herce, jídelnou a spoustou další techniky. Kolem natáčení se pohybovalo na devět desítek lidí. Natáčelo se na bočních svazích u Vysoké Pece i v prostoru bývalého lomu Obránců míru, konkrétně na sjezdu k odstaveným rypadlům KU 800.

Ilustrační záběry se natáčely na skrývce i na uhlí. Severní energetická vyšla filmařům vstříc nejen zázemím uvnitř lokality, ale i technikou. Operativně se řešilo například letošní první pořádné ranní náledí, zapojili se i hasiči při instalaci názvu filmové šachty, stavěla se „nová“ vrátnice. V lokalitě se proháněla policejní vozidla i skutečné Hilluxy z provozu.

Čtěte také:
Francouzská spojka na české uhlí
Westernový horor se natáčel v Jiřetíně

„Nemáme stanovený přesný žánr ani záměr, jen jsme vyšli z toho, že důležitým hybatelem děje je zločin, vražda. Nikdy nebudeme sledovat pouze samotné policejní vyšetřování, to je jen odrazový můstek. Sledujeme především rodinu oběti a její okolí, zajímá nás život na vesnici umístěné na česko-polské pomezí,“ uvedl scénárista Štěpán Hulík, který byl i scénáristou oceněného snímku Hořící keř.

Seriál podle něj nepůjde přímo do historie česko-polských vztahů, ale její následky by měly být patrné na každém kroku. Zaniklé sudetské vesnice, národnostní konflikty, chudoba, nedostatek pracovních příležitostí, drsná krajina, která jako by poznamenávala i mezilidské vztahy. Seriál bude mít osm epizod. Režisérem čtyř z nich je světově uznávaný reklamní režisér Ivan Zachariáš. Právě on natáčel scény na lomu ČSA. Další čtyři díly natočí režisérka Alice Nellis.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Důl OKD si „zahrál“ v korejském filmu
Zachrání Hollywood uhelnou burzu?