Spotřeba uhlí opět roste

Po dvou hubených létech světová spotřeba uhlí loni opět vzrostla.

Mezinárodní energetická agentura (EIA) sesbírala a sečetla všechna čísla za loňský rok a v březnu vydala svou zprávu o vývoji na trhu uhlí.

Čtěte také:
Bez uhlí se ještě dlouho neobejdeme
Čeští horníci se zatím robotů bát nemusejí

Léta 2015 a 2016 znamenala z pohledu spotřeby uhlí ve světě určitý útlum. V roce 2015 poklesla globální spotřeba uhlí meziročně o -2,7% a v roce 2016 o -1,4%. Loňský rok byl však silnější, když poptávka nabyla o 1,6%, a křivka globální spotřeby se otočila vzhůru.

Za celosvětový nárůst lze vděčit Číně. Přes opatření ve jménu životního prostředí a klimatu, se celková čínská spotřeba uhlí ocitla v loňském roce o 0,3% výše. To se nezdá být na první pohled tak mnoho, ale jestliže Čína představuje téměř polovinu globální spotřeby uhlí, pak každá desetinka procenta je v absolutní hodnotě zatraceně znát.

Není překvapením, že růst poptávky tradičně přišel ze sektoru energetiky, přesněji z výroby elektřiny. Co však může být určitým překvapením, je skutečnost, že za tím nestojí ani tolik čínský průmysl a dobře šlapající ekonomika jako vyšší spotřeba klimatizací a chladících agregátů v extrémně horkém letním počasí.

V jednotkách procent rostla spotřeba v Indii, která v posledních létech spotřebou uhlí předběhla Evropu i Spojené státy.

Naopak klesající trend spotřeby uhlí ve Spojených státech a v Evropské unii přerušen nebyl. V roce 2017 oslabila poptávka po uhlí po řadě o -1,6% a -0,5%.

Co nás čeká v tomto roce? Odhady vývoje světové spotřeby uhlí zůstávají optimistické a předpovídají mírný růst celosvětové spotřeby uhlí minimálně do roku 2020. Garanty takového vývoje by měly zůstat již zmíněná Čína s Indií.

Zdroj: BP, IEA (International Energy Agency).

Mohlo by vás zajímat:
Ve Švýcarsku vyvíjejí elektrogiganta
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme