Mibrag za půl roku vytěžil 8,6 milionu tun uhlí

Doba čtení:1 m, 49 s

Těžební důl Profen společnosti Mibrag, Sasko-Anhaltsko, Německo. Foto: EP Energy

Německé těžební společnosti Mibrag, kterou provozuje firma EP Energy spadající do impéria Daniela Křetínského, klesl v pololetí hrubý provozní zisk (EBITDA) o 40 procent na 47 milionů eur. To je v přepočtu zhruba 1,3 miliardy korun.

Důvodem poklesu zisku bylo extrémně větrné počasí v prvním čtvrtletí, které negativně ovlivnilo ceny energií. To vedlo k menším prodejům uhlí pro klíčové zákazníky, jimiž jsou uhelné elektrárny Lippendorf a Schkopau. Zhoršily se také podmínky těžby v lomu Profen.

Za celý letošní rok Mibrag očekává hrubý provozní zisk v rozmezí od 130 do 140 milionů eur. Celkové tržby firmy se od ledna do června snížily o zhruba devět procent na 184 milionů eur, především kvůli nižším prodejům hnědého uhlí.

Za rok 2015 Mibrag očekává hrubý provozní zisk v rozmezí od 130 do 140 milionů eur

Mibrag vytěžil za prvních šest měsíců roku 8,6 milionu tun uhlí. Ve stejné obdobím loňského roku to bylo 10,2 milionu tun uhlí. Klesly také prodeje uhlí, a to přibližně o pětinu na 7,8 milionu tun uhlí.

Čtěte také: EP Energy v pololetí vzrostly tržby na 32 miliard

EPH v červenci oznámil, že na konci roku ukončí dovoz hnědého uhlí z Německa do Česka. „Koncem roku bude export do České republiky ukončen. Pro rok 2016 neplánujeme žádný vývoz uhlí do ČR z německých dolů,“ uvedl mluvčí EPH Daniel Častvaj.

Uhlí z Mibragu podle něj není spalováno v kondenzačních elektrárnách, jen v teplárnách. Uhlí z německých dolů směřovalo v rámci holdingu do Elektrárny Opatovice a do United Energy Komořany. Vývoz uhlí z východoněmeckých lomů kritizovali tamní ekologové, podle nichž by místní těžba měla pokrývat pouze potřeby německých elektráren

Mibrag těží hnědé uhlí ve středoněmeckém uhelném revíru poblíž Lipska. Vlastní a provozuje dva otevřené uhelné doly Profen a Vereinigten Schleenhain s celkovou roční produkcí uhlí více než 20 miliónů tun. Kogenerační zdroje Lippendorf a Schkopau vyrábějí z uhlí dolů Mibrag elektřinu pokrývající roční spotřebu zhruba osm milionů domácností.

Mohlo by vás zajímat:
Křetínský vozí uhlí z Ruska na Sardinii
EPH má dodávky uhlí prý zajištěny
Křetínský nechce dovážet německé uhlí do ČR