Miladu pravidelně testují otužilci

Jezero Milada. Foto: webové stránky Ústí nad Labem

Jezeru Milada zatím chybí turistické zázemí. Foto: webové stránky Ústí nad Labem

Jezero Milada nedaleko Ústí nad Labem má své první věrné návštěvníky. Každou středu a neděli se na břehu jezera, které vzniklo zatopením hnědouhelného dolu, schází parta otužilců.

Veřejnosti se jezero otevřelo před rokem. Řada lidí si stěžovala, že kolem něj chybí zázemí pro návštěvníky. To otužilcům nevadí. Přijíždějí na kole v létě i v zimě a jediné, co potřebují, je koupel. „Scházet jsme se začali v září a dnes máme v pořadí šedesáté koupání v Miladě,“ řekl ČTK Darek Beneš, který spolu s kamarádem Františkem Milcem otužilecké koupání začal organizovat. Ke dvěma nadšencům se začali přidávat jejich partnerky a známí.

Čtěte také:
Zachrání ekomiliardy Miladu?
Jezero Milada se změní v turistický ráj

Voda teď na konci dubna má kolem osmi stupňů Celsia, v zimě to bylo i o čtyři stupně méně. Pocit z vody ale ovlivní nejen její teplota, ale hlavně počasí. Pokud je slunce a mrzne, nevadí to tolik, jako když fouká vítr. Na Silvestra měla teplota vzduchu jeden stupeň, voda šest.

Trmičtí otužilci chtějí v koupání vydržet. „Ze začátku to bylo spíše z hecu, vůbec jsme nevěděli, co nás čeká. Pak jsme zjistili, že když člověk do vody už vleze, je to trochu sebezapření, ale jde o nádherný pocit. Rozlije se ve vás teplo a vy cítíte, že jste něco překonali,“ řekl Beneš.

Milada je třetí největší české jezero
Jezero Milada, které vzniklo napuštěním jámy hnědouhelného lomu, je nyní třetím největším v České republice. Jezero s rozlohou 252 hektarů se začalo napouštět v roce 2001 a napuštěno bylo v létě 2010. Tato lokalita vznikla revitalizací po těžbě hnědého uhlí a stála přes pět miliard korun. Okolo jezera bylo odepsáno 146 milionů tun uhlí a s jeho vytěžením se již v žádných plánech nepočítá.

Kolem jezera se počítá s vybudováním rekreační zóny pro milovníky vodních sportů a plavání. Do budoucna se počítá také s naučnou stezkou a s cyklostezkou, která by měla mimo hlavní silnice spojovat města Ústí nad Labem a Teplice.

Stát dosud nevyřešil, kdo bude vlastníkem jezera, ani neurčil, za jakých podmínek bude nový majitel jezera provozovat, což brání dalšímu rozvoji a lepšímu využití veřejností. Upozornil na to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Jezero Milada zatím spravuje státní podnik Palivový kombinát Ústí, podle něhož budou nabyvatelem obce v okolí jezer. Rozhodovat o tom bude vláda.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu
iUHLI.tv: Sever Čech bude zásobárnou vody
Jezero Most bude rájem pro rybáře