Miliony za rady ČEZu vyvolávají pochybnosti

Za několik let spolupráce s ČEZ získala společnost Pro-Serv zakázky na poradenství za stovky milionů korun. Koláž: iuhli.cz

Podle informací MF DNES se už několik měsíců Finanční správa zabývá smlouvami mezi polostátním energetickým kolosem ČEZ a společností Pro-Serv. Za několik let spolupráce s ČEZ získala tato společnost zakázky na poradenství za stovky milionů korun.

Například v roce 2008 získala firma takzvaně z ruky zakázku za 86,5 milionu korun na „implementaci projektu asset management“.Sama firma Pro-Serv na svém webu uvádí čtyři referenční zakázky: tři z nich získala od ČEZ, ve čtvrté s ČEZ spolupracovala při školení pro chorvatskou energetickou společnost. Firma Pro-Serv například pro ČEZ v roce 1999 zjišťovala možnosti vzdělávání jeho manažerů na vysokých školách v USA a Velké Británii.Podle zdroje MF DNES se přibližná hodnota všech kontraktů firmy Pro-Serv s ČEZ pohybuje ve stovkách milionů korun.

Čtěte také:
ČEZu má v Turecku pomoci Erdoganův zeť
Výsledky kontrol ČEZ budou tajné

Kolik smluv a v jaké hodnotě se společností Pro-Serv uzavřel, ČEZ odmítl uvést. Nevyjádřila se ani společnost Pro-Serv. Ta byla původně pobočkou renomované britské společnosti Atkins. V roce 2007 však změnila majitele. Od letošního července je jediným akcionářem společnosti firma Renaissance Finance z Lucemburska. Podle slovenského registru partnerů veřejného sektoru je stoprocentním vlastníkem této firmy Jan Sýkora, spolumajitel největší tuzemské firmy, která obchoduje s akciemi, Wood&Company.

Obě firmy spojuje jméno Vacík

V letech 2012 až 2014 byl jednatelem společnosti Pro-Serv Jan Vacík, který byl v minulosti generálním ředitelem ČEZ. Vacík se stal ředitelem ČEZ začátkem roku 1998. Téměř přesně po roce jej však vláda odvolala. A společnost neopustil zrovna v dobrém.

V roce 2000 zaplatil ČEZ kvůli urovnání obchodního sporu Mostecké uhelné společnosti 457 milionů korun. Právníci, které si polostátní společnost najala, doporučovali zaplatit maximálně 19 milionů. Jan Vacík coby ředitel ČEZ a další manažer Jan Krenk se na smlouvách podíleli. Krátce poté oba nastoupili do společnosti Appian, která Mosteckou uhelnou ovládala.

Jan Vacík v letošních komunálních volbách kandiduje v Praze za SPD Tomia Okamury.

Mohlo by vás zajímat:
Sjednotí Rusko energetiku EU?
Z polského boje o uhlí může těžit Rusko
Lžíce bagru dle ruských tradic