Miloš podepsal, teď stačí nevrtět čápem!

Doba čtení:1 m, 31 s
Prezident České republiky Miloš Zeman. Foto: wikipedia.com Petr Brož.

Prezident České republiky Miloš Zeman. Foto: wikipedia.com Petr Brož.

Miloš Zeman dnes podepsal novelu horního zákona, která k němu doputovala po téměř dvouleté peripetii.

Novelu teď čeká zařazení do Sbírky zákonů a Vládu projednání vládního nařízení, které je daleko důležitější než výsledná novela, o jejíž podobu se sváděl tuhý boj v obou komorách Parlamentu.

Vláda totiž poslancům a senátorům nechala podepsat pomyslný bianco šek v podobě schválení dílčích úprav zákona, ale o tom nejpodstatnějším, samotné výši poplatků z těžby, rozhodne sama bez jakékoli korekce ze strany zákonodárců, firem či odborů. A to prostřednictvím vládního nařízení, které jí umožňuje současnou výši poplatku zvýšit až na deset procent tržní ceny vytěženého nerostu. To by bylo evidentně likvidační pro těžební firmy s fatálními důsledky pro sociální rovnováhu v těžebních regionech.

Čtěte také:
Horní zákon – proměny, ohlasy, důsledky
Příběh novely v čase
Senátoři schválili novelu horního zákona

Naštěstí se už na podzim 2014 ministr financí Babiš a ministr průmyslu a obchodu Mládek shodli na tom, že přijatelným kompromisem, který unesou jak firmy, tak státní kasa, je zvýšení poplatku o 100 procent, tedy na dvojnásobek původní výše. A to je kompromis nadmíru cenný, protože v kontextu složité situace na evropském energetickém trhu, kdy ceny elektřiny, uhlí a dalších komodit strmě padají k zemi, se jedná o navýsost rozumné řešení. Státní kasa získá půl miliardy navíc, těžební firmy nebudou omezovat podporu regionům a stabilizují zaměstnanost. Při pohledu na tristní situaci v OKD lze takové politické prozíravosti jen tleskat.

Teď už stačí jen maličkost. Aby jednotliví členové Vlády při schvalování vládního nařízení  nezapomněli na dohodnutý dvojnásobek, zachovali chladnou hlavu a nepodlehli sluníčkářské pohodě, nebo nechtěli zavrtět psem či spíše čápem nad vlastními kauzami.

Mohlo by vás zajímat:
Slouží zelená senátorka Babišovi?
Stropnického kometa asi brzy dolétá
Proč jim uhlí tolik vadí?