
Pro těžaře klíčový zákon dnes projednal Ústavně-právní výbor Senátu PČR. Senátoři navrhovali úpravy horního zákona, zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) navrženou novelu hájili v podobě, ve které ji do Senátu odeslali poslanci.
Kromě upřesňování některých pasáží zákona, které se týkají báňsko-technické evidence, se senátoři na návrh zpravodaje zákona Miroslava Nenutila (ČSSD) věnovali fixaci poplatku z vydobytého nerostu. Sice se poslanci již dříve usnesli, že poplatek z těžby může být zvyšován pouze jednou za pět let, Nenutil ale navíc navrhl, aby se mohl rovněž snižovat. To se setkalo s nesouhlasem zástupců MPO. Podle dřívějších informací iUHLI.cz je důvodem velmi křehký kompromis v podobě pětileté fixační pojistky stabilizující těžařský sektor. Tato pojistka má rovněž zajistit, že firmy nebudou uměle snižovat těžbu. Po dlouhých a komplikovaných jednáních se na tom už loni shodli zástupci ministerstva, odbory a těžaři a následně poslanci toto řešení letos v lednu posvětili 141 hlasy.
Novela bude příští týden projednána ještě ve dvou dalších výborech. Konkrétně ve středu 24.února ve Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí a ve čtvrtek 25. února v garančním Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu. Druhý březnový den pak návrh zákona projedná Senát.
Do senátních výborů přichází horní zákon po poslaneckých pozměňovacích návrzích, které mimo jiné přinášejí fixaci výše úhrad z vydobytého nerostu na pět let. Samotný poplatek by se pak měl zvýšit o 100 procent oproti současnému stavu.
Pokud Senát 2. března novelu schválí, musí ji ještě podepsat prezident. Novela by pak měla platit od 1. ledna 2017.
Mohlo by vás zajímat:
Horní právo od středověku po současnost
Novela horního zákona očima autora
Evropa dováží polovinu ze spotřebované energie