Mládek: Část půjčky pro OKD se nemusí státu vrátit

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Foto: MPO

Jan Mládek je přesvědčen, že peníze od státu jsou pro OKD třeba, aby insolvence nebyla chaotická. Foto: MPO

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) připustil, že část až miliardové půjčky, kterou by stát mohl OKD poskytnout, by se státu nemusela vrátit. Půjčka státu by ale podle něj byla při vyplácení pohledávek prioritní. Řekl to v televizní debatě na Primě. Pravicová opozice s finanční pomocí státu nesouhlasí, podle místopředsedkyně ODS Alexandry Udženije by stát neměl nesystémově zachraňovat jednu vybranou firmu.

Mládek v nedělní debatě uvedl, že peníze státu jsou potřeba na platy horníků, na plynulý přechod horníků do jiných zaměstnání a na to, aby insolvence, v které se OKD nachází, nebyla chaotická. Proto by měl podle něj stát peníze půjčit i s rizikem, že se část nevrátí. „Je to superseniorní pohledávka, čili prioritní. Ambicí je (vrátit) samozřejmě 100 procent, ale nejsem připraven to zaručit,“ uvedl ministr Mládek.

Čtěte také:
Babiš: OKD nepotřebuje půjčit miliardu
Úsvit a KSČM vyvolají schůzi k OKD

ODS s půjčkou pro OKD nesouhlasí. „OKD je soukromá firma, nevím, proč by ji stát měl zachraňovat. Řeší se to pro jeden soukromý podnik, ale na OKD je nabaleno spousta jiných firem, ty taky budou muset skončit,“ uvedla Udženija. Podle ní by část horníků měla odejít do předčasného důchodu a část absolvovat rekvalifikaci. Stát by měl podle Udženije rovněž podpořit firmy v regionu, které by bývalé horníky zaměstnaly.

Zatím není jasné, kolik by stát mohl OKD půjčit, ani jakým způsobem. Jasno by mohlo být do konce června. Mládek navrhuje půjčku až miliardu korun od státního podniku Prisko. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) s miliardou nesouhlasí. Při návštěvě OKD tento týden ale připustil, že by firma mohla potřebovat až 400 milionů korun.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
Běloruský gigant BelAZ 75710