Mládek chce důkaz o Bakalově odchodu

Doba čtení:2 m, 2 s

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Foto: MPO

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) bude nejdříve chtít důkaz, že Zdeněk Bakala a jeho společník Peter Kadas opravdu odešli ze společnosti NWR a jak se to projeví na chodu firmy. Teprve poté podnikne další kroky.

Mládek v České televizi řekl, že bude sledovat, zda se Bakalův odchod projeví na managementu OKD, zda bude potvrzen, či vyměněn. Následně se zeptá vlády, zda platí dosavadní mandát trojice ministrů pro jednání s OKD o dopadech propouštění, nebo bude rozšířen.

Čtěte také:
Novým vlastníkem NWR je Ad Hoc Group
Bakala definitivně opustil NWR

Odboráři OKD v pátek rozšířili časově neomezenou stávkovou pohotovost na všechny doly. Hornické odbory přikročily k tomuto kroku i poté, co vedení firmy ve čtvrtek uvedlo, že se v dolech na Karvinsku bude zřejmě ještě dva roky těžit beze změn. Odboráři rovněž poslali premiéru Sobotkovi dopis, v němž ho žádají, aby vláda situaci v OKD řešila intenzivněji.

Vyhlášení stávkové pohotovosti Mládek rozumí, protože nejistotu považuje za to nejhorší, co může být. V této souvislosti zmínil zejména protichůdná prohlášení vedení OKD. „Nejdříve lidé od vedení firmy slyší, že půlka zaměstnanců bude propuštěna téměř okamžitě. Potom se najednou dozví, že bude zachována stabilita firmy na nejbližší dva roky a k propouštění dojde jen na Dole Paskov,“ řekl Mládek, který považuje jednání vedení OKD za mírně řečeno nekorektní. „Když jsme chtěli spolu s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou po dramatických slovech šéfa OKD o velkém propouštění vědět podrobnosti, dostalo se nám takové divné zprávy, že to bylo jen takové filozofování,“ vysvětlil ministr, který se domnívá, že když vedení takové firmy něco řekne, má si za tím stát.

Mládek také reagoval na snahy některých senátorů změnit v právě projednávaném horním zákonu pětileté období, kdy není možné zvyšovat poplatky. Tato lhůta se dostala do návrhu zákona během projednávání v Poslanecké sněmovně, proto mu případná změna nevadí. Dává však přednost tomu, aby horní zákon prošel v Senátu beze změny, tedy v podobě, jak ho přijala Poslanecká sněmovna. „Platba za nerostné suroviny není daň, byť to tak občas vypadá. To je prostě platba za to, že stát umožní firmě použít nerostné bohatství, které patří státu,“ řekl ministr, který zároveň připomněl, že dosud má možnost zvyšovat ceny ministr svou vyhláškou, do budoucna by to měla být vláda.

Mohlo by vás zajímat:
Bakala: Žralok pravdy a lásky
Kauza převodu hornických bytů pokračuje
NWR prodělala šest miliard