Mládek kritizuje Babiše kvůli OKD

Babiš Mládek

Vztah ministrů Mládka a Babiše má k ideálu daleko. Koláž iUHLI.cz

Dramatická situace v OKD bude jedním z důležitých témat podzimních krajských voleb, což se odráží i na jednání jednotlivých členů vlády. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) v rozhovoru pro deník E15 popsal problematickou spolupráci s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).

Podle Mládka nejsou názory obou ministrů na řešení situace příliš rozdílné, ovšem spolupráce není komfortní. „Vláda pověřila tři ministry, mě, Babiše a ministryni Marksovou, aby jednali o OKD. Když jsme hovořili s manažery a držiteli dluhopisů NWR, požádal jsem ministra financí, ať jednání vede, protože byl z naší skupiny – jako místopředseda vlády – nejvyšší funkcionář a rokování bylo na jeho ministerstvu. Odmítl, jednání jsem vedl nakonec já. Babiš jen seděl a mlčel. Pak mi začal psát dopisy o tom, jak to dělám blbě. Ideální spolupráci si představuji jinak,“ uvedl Mládek.

Čtěte také:
Stropnický nabídl horníkům přestup do armády
Likvidace škod dá práci až 300 horníkům

Babiš chce podle Mládka firmu poslat do konkurzu, ovšem plán B, tedy, jak pomoci propuštěným horníkům už ministr financí nemá. „To už úplně nesdělil, pravděpodobně pak všechno shodí na ministerstvo práce a sociálních věcí,“ nastínil Mládek. „Pak ale řeknu, že to byl Babiš, kdo blokoval veškerá jednání,“ dodal.

Ministr také vysvětlil, jak bude vypadat spolupráce s novými akcionáři vlastníka OKD, tedy NWR. Mládka přitom znepokojuje, že se noví vlastníci snaží vyvolat dojem, že je stát ochoten finančně se podílet na záchraně OKD.

Nevím, kde takové náznaky berou, protože jsem jim nedávno posílal dopis, ve kterém jsem je jasně informoval, že nemáme žádný mandát k jednání s firmou o takzvané veřejné pomoci, tedy sypání státních peněz do OKD. NWR se neustále snaží vytvořit dojem, že jednání probíhá. Ne, o něčem takovém nejednáme, i když nemohu bezpečně vyloučit, že když se změní vlastníci, změní názor i vláda,“ řekl Mládek.

Mohlo by vás zajímat:
Sobotka napsal hornickým odborářům
Bakala: Žralok pravdy a lásky
Ministři nabídnou horníkům pomoc