Mládek nechce odepsat uhlí, ekologové tlačí

Ministr Mládek trvá na zachování zásob uhlí.
Znovu se rozhořel boj o zásoby hnědého uhlí v severních Čechách. Ekologové žádají jejich odepsání, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) ale trvá na tom, aby uhlí zůstalo k dispozici pro případ, že jej bude třeba využít.
Zcela odepsat zásoby hnědého uhlí v severočeských lokalitách, kde těžaři neusilují o těžbu, tedy zejména v lomu Bílina na Ústecku, opět žádají vědci, lékaři a ekologové. V otevřeném dopise se obrátili na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) a Radu vlády pro udržitelný rozvoj.Chtějí také zrušit tamní chráněná ložisková území a dobývací prostory.
Nechceme odepsat zásoby pod Horním Jiřetínem, i za cenu určitého snížení komfortu pro tamní občany
Ministr průmyslu Mládek zásoby uhlí ale odepisovat nechce. Minulý pátek na sjezdu hornických odborů v Praze uvedl, že ministerstvo průmyslu dělá všechno pro to, aby možnost eventuální těžby mohla být v případě, pokud se změní vývoj světových cen uhlí, zachována. „Nechceme odepsat zásoby pod Horním Jiřetínem, i za cenu určitého snížení komfortu pro tamní občany,“ zdůraznil.
Čtěte také:
Mládek rozzuřil horníky, projde jen Bílina
Handlíř Mládek: Neblokujte jádro, zaříznu uhlí z ČSA
Signatáři v dopise požadují, aby byly zásoby uhlí pod zastavěným územím obcí v lokalitě ČSA a pod jejich ochrannými pilíři úplně převedeny do nebilančních zásob, tedy do strategické rezervy. To by podle nich zabránilo nynější těžbě, ale nevylučovalo by ji v případě hluboké energetické krize. To se může změnit do jednoho roku v horním a geologickém zákoně.
„Dovolujeme si také připomenout, že podle schválené Státní energetické koncepce ČR uhlí za limity energetika nepotřebuje a nebude je potřebovat ani v příštích desetiletích,“ stojí v dopise. Území před limity se jejich požadavek netýká, žádné obce tam neleží.
Ministr Mládek se však již dříve vyjádřil v tom smyslu, že odmítá hazardovat s energetickou bezpečností České republiky. Uhlí odmítá odepsat zejména proto, že Státní energetická koncepce, kterou se ohánějí ekologové, je založena na zvýšení podílu energie z jádra. To je však podmíněno výstavbou nových jaderných bloků v Temelíně a Dukovanech, přičemž zatím není ani zdaleka vyřešeno financování tohoto ekonomicky mimořádně náročného projektu. Problém je i s úložišti jaderného odpadu. Severočeské uhlí tak má sloužit jako pojistka.
Již neprolomení limitů těžby na lomu ČSA přitom znesnadnilo jeho případnou budoucí těžbu. Odpis by situaci ještě více zkomplikoval.
Mohlo by vás zajímat:
Mládek na odstřel
Mládek: Uhlí za limity je strategickou surovinou
Mládek: Nejde o Paskov, hrozí konkurz
Související články